Study of the effect of web stiffeners for a plate girder on the resistance of torsion
Dolu gövdeli kirişler için gövde takviyelerinin burulma dayanımı üzerine etkisi
  1. Tez No: 899202
  2. Yazar: AHMAD KAKHIA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EYLEM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kolon ya da kiriş çeşitli çelik elemanların güçlendirilmesi alanında takviye elemanları oldukça önemli bir yere sahiptirler. Çünkü bu elemanlar iki temel sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar: Birincisi yerel yer değiştirmeler, ikincisi ise yanal burulmadır. İlk sorun, kuvvetlerin uygulama noktalarında meydana gelir ve yüksek gerilmelere sebep olur. İkinci sorun ise yük altındaki elemanlarda ya elemanın etkin uzunluğu ya da kesit asimetrik ise kesit şekli sebebiyle ve ayrıca uygulanan yüklerin eksantrikliği nedeniyle yanal burulma deformasyonlarına sebep olur. Genel olarak incelenen durumlar temelde takviye elemanlı ve takviye elemansız kirişler arasında karşılaştırma yapmaktadır. Karşılaştırma yükler uygulandığında, her birinin davranışını ve aralarındaki deformasyon şekillerinin farkını karşılaştırarak iki kesit arasında yapılmıştır. Son olarak, S235 ve tekil yük durumunda takviye elemanlı kiriş (IPE300 ve UPN300) için en iyi takviye eleman sayısını belirlemek adına iki durum incelenmiştir. Düşey ve yatay yer değiştirmeye göre en iyi takviye eleman sayısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stiffeners are very important in the field of enhancing various steel elements, whether they are columns or beams, as these elements suffer from two main problems: the first one is local deflections and the second is lateral torsion. The first problem occurs at the points of applied forces, and cause regions of high stresses. Also, the second problem, it appears in elements under loads, either because of the effective length of the element or the shape of the section if the section is asymmetrical causing lateral torsion deformations also because of eccentricity of applied loads. In general, the studied cases are comparing mainly between stiffened and unstiffened beams. The comparison was made between the two sections comparing the behavior of each of them when loads were applied and the deference of deformation shapes between them. Finally, two cases has been studied to determine the best number of stiffeners for stiffened beam (IPE300 and UPN300) in case of S235 and point load. According to vertical and horizontal deflection the best number of stiffeners was determined