Gelişmekte olan ülkelerin dış borç sorunu: Türkiye üzerine bir uygulama
Foreign debt problem of developing countries: An application on Turkey
  1. Tez No: 89920
  2. Yazar: KEZİBAN ABİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN DIŞ BORÇ SORUNU: TÜRKİYE ÜZERİNE BİR UYGULAMA Keziban ABİT Danışmanı: Prof.Dr. Cevat GERNİ 1999-Sayfa: 78 Jüri : Prof.Dr. Cevat GERNİ Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kalkınmada gerekli yatırımların yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan fonların iç tasarruflarla karşılanamaması, dış kaynaklara olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu ülkeler tasarruf açığı ile döviz açığını gidermek ve yüksek büyüme hızına ulaşabilmek için dış borçlanmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak dış borç akışının gelişmekte olan ülke ekonomilerinin kalkınması üzerindeki etkileri farklı boyuttadır. Bu çalışma, dış borçlanmanın nedenlerinin incelenmesi yanında bu sorunun ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin ampirik olarak analiz edilmesini hedeflemektedir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak borçlanma kavramı içinde dış borcun özellikleri, çeşitleri, nedenleri ve dış borçla ilgili kavramlara yer verilmektedir. İkinci bölüm, bu konu ile ilgili olarak gerçekleştirilen teorik ve uygulamalı literatürün analitik incelenmesine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin dış borçları analiz edildi. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde, dış borçların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri, Türkiye'ye ait yıllık zaman verileri kullanılarak birim kök testlerine tabi tutulmuş ve sıradan en küçük kareler regresyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS FOREIGN DEBT PROBLEM OF DEVELOPING COUNTRIES: AN APPLICATION ON TURKEY Keziban ABIT Supervisor: Prof.Dr. Cevat GERNİ 1999-Page: 78 Jury : Prof.Dr. Cevat GERNİ The fact that the funds needed to realize necessary investments for economic development in developing countries can not be met with domestic savings, increases the need for foreign resources. Developing countries need foreign debt in order to remove saving gap and foreign exchange gap, and to achieve high growth rates. But the effects of flow of foreign debt on the growth of economy of developing countries are in a different dimension. This study, in addition to its analysis of the reasons of getting into foreign debt, also aims at analysing emprically the effects of this problem on economic growth. The study consists of three main parts. In the fist part, features, kinds and reasons of foreign debt in the general meaning of the concept of debt. The second part is devoted to the analytical and applicational literature about the subject. In the third part, foreign depts of Turkey is analyzed. In the fourth and last part of the study, the effects of foreign debts on economic growth are tested with unit root test by using annual time data of Turkey and ordinary least square regression is carried.