İslam Aile Hukukunda çocuğun bakım ve eğitimi
The observing and educating in İslamic family law
  1. Tez No: 89922
  2. Yazar: SELMA EŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSLAM AİLE HUKUKUNDA ÇOCUĞUN BAKIM VE EĞİTİMİ Selma EŞKAN Tez Yönetecish Prof. Dr. Mustafa BAKTIR 1999-Sayfa:30 Jüri: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR e»«t»»»»»»«ee»«»»e»» ».«*«» »»»ftees»»eeee»»»« Toplumların geleceği olan nitelikli insan gücünün temeli, çocukluk ve gençlik dönemine dayanır. Çocukların yetişmesinde ve erdemli fertler olarak topluma kazandırılmasında en önemli vazifenin anne-babada olduğu tartışmadan uzaktır. Bu husus çoğunlukla anne-babanm en büyük arzusu olarak var olsa da, bütün insan ilişkilerinde olduğu gibi muhtemel sorunlar hukukî düzenlemeleri gerektirmiştir. Böylece hukuk sistemleri fizikî ve aklî yetersizliklerinden hareketle çocukları koruyan hükümlere yer vermiştir. İslam Hukukçuları, çocukların bakım ve eğitimi hususunu büyük bir dikkatle ele almış, çocukların iyi yetişmesini hedefleyen hükümlere yer vermişlerdir. Aynı zamanda aile reisi olan baba, çocuğun maslahatlarının yerine getirilmesinde esas sorumlu ve yetkilidir. Baba çocuğun iyi ve sağlıklı yetişmesini gerektirecek tüm faaliyetlerden ve çocuğun nafakasının karşılanmasından sorumludur. Çocukla ilgili tasarruflarda sorumlu ve yetkili olabilecek kimselerin sahip olması gereken vasıflara ilişkin tespitler, İslam Hukukçularının konuya olan duyarlılıklarım gösterir. 1C fteöStoCTlM KUTOLüJ
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis THE OBSERVING AND EDUCATING IN ISLAMIC FAMILY LAW Selma EŞKAN Supervisor : Prof. Dr. Mustafa BAKTTR 1999-Page: 90 Jury: Prof. Dr. Mustafa BAKTTR The base of quality of human strengh who is the future of sociology endures on the childhood and youth. It's clearly seen that the parents are responsible of the education of the children. Although this matter isusually parents biggest wish, just like in all people relationships the possible problems were put in order by laws. The system of law has mentioned a lot of commands which protects the children because of lack of phisical and cleverness. The Moslem Jurists have given importance to the education and observing and have commands aim of which is a good education. The father who at the same time the head of the family is responsible for the children's profits. The father is also responsible for a good, health education and the children's alimoney. The people who are responsible with the children's possensions have to have same special qualities which were tespited by the Moslem Jurists. This shows the sensibility of the Moslem Jurist.