Sentinel-2 uydu görüntüsü kullanılarak saf kavak meşcerelerinde meşcere hacmi ve göğüs yüzeyinin tahmin edilmesi
Estimating stand volume and basal area using Sentinel-2 satellite image in pure poplar stands
- Tez No: 899210
- Danışmanlar: PROF. DR. ALKAN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü, Erzurum Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Erzurum, Horasan ve Tortum Orman İşletme Şeflikleri sınırları içerisinde yayılış gösteren saf kavak meşcerelerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada toplam 121 adet örnek alan verisi kullanılmıştır. Envanter verilerinden yararlanılarak her bir örnek alan için meşcere hacmi ve göğüs yüzeyi değerleri hesaplanmıştır. Bununla birlikte her bir örnek alan için Sentinel-2 uydu görüntüsünden elde edilen bant reflektans ve vejetasyon indis değerleri hesaplanmıştır. Meşcere hacmi ve göğüs yüzeyi ile uydu görüntüsünden elde edilen değişkenler arasındaki ilişkiler çoğul regresyon analizi ile modellenmiştir. Toplam 6 adet model geliştirilmiştir. Geliştirilen model başarıları incelendiğinde en iyi model belirtme katsayısı, meşcere hacmi için bant reflektans ve vejetasyon indislerinin bağımsız değişken olarak yer aldığı modelde (R_düz^2=0,569; Sy.x=0,49989 m3/ha) ve göğüs yüzeyi için ise vejetasyon indislerinin bağımsız değişken olarak yer aldığı modelde 〖(R〗_düz^2=0,420; Sy.x=0,47304 m2/ha) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in pure poplar stands spreading within the boundaries of Erzurum, Horasan and Tortum Forest Planning Unit in Erzurum Forest Management Directorate, Erzurum Regional Directorate of Forestry. A total of 121 sample plot data were used in the study. Stand volume and basal area values were calculated for each sample plot using inventory data. In addition, band reflectance and vegetation indices obtained from Sentinel-2 satellite imagery were calculated for each sample plot. The relationships between the stand volume and basal area and variables obtained from satellite imagery were modeled with multiple regression analysis. A total of 6 models were developed. The best model coefficient of determination was obtained in the model, where band reflectance and vegetation indices were included as independent variables for the stand volume (R_adj^2=0,569; Sy.x=0,49989 m3/ha-1); and in the model, for which vegetation indices were included as independent variables for the basal area 〖(R〗_adj^2=0,420; Sy.x=0,47304 m2/ha-1).