Çağdaş sanat ekseninde yapıbozumcu bir dil olarak glitch art
Glitch art as a deconstructionist language on the axis of contemporary art
  1. Tez No: 899229
  2. Yazar: NURHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sanat, tarih boyunca sürekli bir dönüşüm ve evrim sürecinden geçmiştir. Dönüşümün yakın örneklerinden biri, modern ve post-modern çağlarda sanatın yapısal ve anlamsal sınırlarını sorgulayan“yapıbozum”yaklaşımıdır. Bu tez, çağdaş dünya sanatında yapıbozumcu bir dil olarak Glitch Art'ı incelemeyi amaçlamaktadır. Glitch Art, dijital ve teknolojik bozulmaların estetik bir form olarak benimsendiği, sanatın ve teknolojinin kesişim noktasında yer alan bir sanat akımıdır. Yapıbozum, özellikle post-yapısalcı düşüncenin öncüsü Jacques Derrida'nın teorileri ışığında, sanatın geleneksel anlamlarını ve biçimlerini sorgulamayı hedefler. Derrida'nın dil, anlam ve yapı üzerine geliştirdiği eleştirisel yaklaşımlar, sanatın sınırlarını ve kurallarını yeniden değerlendirmemize olanak tanır. Glitch Art, modern ve post-modern sanatın sınırlarını zorlayan, teknolojik hataları estetik bir dil olarak benimseyen bir ifade biçimidir. Sanatın bu formu, teknolojinin bozulmalarını, dijital hataları ve sistemsel arızaları sanatın özüne dahil ederek, hem yapısalcılığın hem de yapıbozumu anlayışının sanatsal bir temsilini sunar. Glitch Art, sanatın görsel ve işitsel dilinin ötesine geçerek, sanat eserinin kendini bozulma ve düzensizlik üzerinden yeniden tanımlamasını sağlar. Tezin amacı, Glitch Art'ın yapıbozumcu bir dil olarak nasıl işlediğini ve çağdaş sanatın yapısal eleştirisi bağlamında nasıl bir rol oynadığını incelemeyi hedeflemektedir. Sanatın, dilin ve teknolojinin kesişim noktalarında yer alan bu akımın, sanat pratiğinde ve teorisinde nasıl bir yenilik sunduğunu anlamak, çağdaş sanatın dinamiklerini kavrayabilmek için önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
Art has continuously undergone a process of transformation and evolution throughout history. One of the recent examples of this transformation is the“deconstruction”approach, which challenges the structural and semantic boundaries of art in modern and post-modern era: This thesis aims to examine Glitch Art as a deconstructive language within contemporary global art. Glitch Art is an art movement that embraces digital and technological distortions as an aesthetic form, positioned at the intersection of art and technology. Deconstruction, particularly in light of the theories of Jacques Derrida, a pioneer of post-structuralist thought, seeks to challenge the traditional meanings and forms of art. Derrida's critical approaches to language, meaning, and structure enable us to reconsider the boundaries and rules of art. Glitch Art is an expressive form that pushes the boundaries of modern and postmodern art, adopting technological errors as an aesthetic language. This form of art integrates technological disruptions, digital glitches, and systemic failures into the core of art, presenting an artistic representation of both structuralism and deconstruction. Glitch Art transcends the visual and auditory language of art, allowing the art piece to redefine itself through disruption and disorder. The aim of this thesis is to explore how Glitch Art functions as a deconstructive language and what role it plays in the structural critique of contemporary art. Understanding how this movement, situated at the intersection of art, language, and technology, introduces innovation in art practice and theory is a crucial step towards grasping the dynamics of contemporary art.