Bazı bivalent geçiş metal iyonlarının schıff baz ve 1,10-fenantrolin ile karışık ligand komplekslerinin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterisation of mixed ligand complexes of some bivalent transition metal ions with schiff base and 1,10-phenanthroline
  1. Tez No: 899235
  2. Yazar: HAKAN TÖRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ORAL SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Schiff bazlar koordinasyon kimyasının gelişmesindeki çok önemli basamaklardan biridir. Schiff Bazlar; imin (C=N-, azometin), yapılarındaki azot ve karbonil grupları yardımıyla, kararlı ve çeşitli metal kompleksleri oluşturur. Azometin(imin) oluşumu ve dehidroliz olmasıyla kararlı denge tepkimeleri oluşturduğundan biyolojik aktivitelerde sıkça görülmektedir. Schiff bazları antikanser, antifungal, Alzheimer, antibakteriyel, boyar madde ve biyolojik aktivitelerde enzim ve katalizör olarak çeşitli alanlarda gittikçe artan ilgisiyle göz doldurmaktadır. Bu çalışmada, 2-hidroksi-5-nitrobenzaldehit ve 2-aminofenol bileşiklerinden Schiff baz ligandı (H2L) sentezlenmiştir. Sentezlenen Schiff baz ligandı (H2L) ile 1,10-fenantrolin (Phen) ligandlarından hem Cu(II), Ni(II), Co(II), Pd(II) metal kompleksleri hem de karışık ligand metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları 13C ve 1H-NMR (sadece ligand), UV-Vis, LC-MS/MS, FT-IR vb. gibi spektroskopik yöntemlerin yanı sıra elementel analiz ve manyetik duyarlılık gibi ölçümlerle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are one of the most important steps in the development of coordination chemistry. Schiff bases; imine (C=N-, azomethine), with the help of nitrogen and carbonyl groups in their structure, form stable and various metal complexes. Since it forms stable equilibrium reactions with the formation and dehydrolysis of azomethine (imine), it is frequently seen in biological activities. Schiff bases are of increasing interest in various fields as enzymes and catalysts in anticancer, antifungal, Alzheimer's, antibacterial, antibacterial, dyestuff and biological activities. In this study, Schiff base ligand (H2L) was synthesised from 2-hydroxy-5-nitrobenzaldehyde and 2-aminophenol compounds. Both Cu(II), Ni(II), Co(II), Pd(II) metal complexes and mixed ligand metal complexes were synthesised from the synthesised Schiff base ligand (H2L) and 1,10 phenanthroline (Phen) ligands. The structures of all synthesised compounds were elucidated by spectroscopic methods such as 13C and 1H-NMR (ligand only), UV-Vis, LC-MS/MS, FT-IR etc. as well as by elemental analysis and magnetic susceptibility measurements.