Hemşirelik öğrencilerinin ortoreksiya nervoza eğilimlerinin belirlenmesi
Determination of orthorexia nervosa tendencies of nursing students
- Tez No: 899255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELEM KOCAÇAL YILDIZ, DOÇ. DR. ÖZÜM ERKİN GEYİKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hemşirelik öğrencileri ortoreksiya nervoza(ON) açısından riskli gruplar arasındadır. Araştırma, İzmir'deki iki devlet üniversitesinde sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencilerin ortoreksiya nervoza eğilimlerinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Kesitsel tipteki araştırma, İzmir Demokrasi Üniversitesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde Nisan-Temmuz 2024 tarihleri arasında 671 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. İzmir Demokrasi Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik onay alınmıştır. Veri toplama aracı olarak,“Birey Tanıtım Formu”ve“Ortoreksiya Nervoza(ORTO-11) Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS-28.0 paket programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nurse candidates are among the risk groups for orthorexia nervosa(ON). This research was conducted to determine the orthorexia nervosa tendencies and related factors of students studying in the nursing department of the faculty of health sciences at two state universities in Izmir. The cross-sectional research was conducted with 671 students at Izmir Demokrasi University and Izmir Kâtip Çelebi University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing, between April and July 2024. Ethical approval was obtained from Izmir Democracy University Non-invasive Clinical Research Ethics Committee. Data collection tools were“Individual Introduction Form”and“Orthorexia Nervosa(ORTO-11) Scale”. In data analysis, descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation test were applied using the SPSS-28.0 package program.