Küreselleşme sürecinde işletme yönetimi (Geleneksel ve çağdaş işletmecilik anlayışının fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi)
Management of organization in the process of globalization
  1. Tez No: 89926
  2. Yazar: HASAN TUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE İŞLETME YÖNETİMİ (GELENEKSEL VE ÇAĞDAŞ (KÜRESEL) İŞLETMECİLİK ANLAYIŞININ FONKSİYONEL AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMESİ) Hasan TUTAR Danışman : Doç. Dr. Nurullah GENÇ : 1999, Sayfa: 251 Jüri : Doç. Dr. Nurullah GENÇ Bu çalışmanın amacı, küreselleşme sürecinin, işletmelerin yönetsel ve örgütsel yapı ve faaliyetleri üzerindeki etkisini incelemek ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, küreselleşme kavramının tanımı, kapsamı, kısa bir tarihi ve felsefi temelleri üzerinde durulmuştur. Küreselleşme sürecinin hem ulusal düzeyde, hem de küresel düzeyde ne gibi sonuçlar doğurduğu üzerinde, lehte ve aleyhte olanların görüşleri, Türkiye bağlamı da göz ardı edilmeden nesnel bir biçimde verilmeğe çalışılmıştır. İkinci bölümde, işletmelerin gelişim süreci üzerinde durularak, küreselleşme sürecinin genel olarak işletme yapılan üzerindeki etkisi, küresel işletmelerin faaliyet yöntemleri, işletmeleri küreselleşmeye iten temel dinamikler ve küreselleşmenin ulusal işletmeler açısından yarar ve sakıncaları ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümde, küreselleşme sürecinin işletmelerin fonksiyonları üzerindeki etkisi, geleneksel ve çağdaş işletmecilik yaklaşımları bakımından ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın uygulama kısmı da, fonksiyonel açıdan farklı yaklaşım biçimlerinin ortaya konması amacıyla, işletmelerde, yöneticiler üzerinde anket çalışması yapılarak, elde edilen veriler değerlendirilmiş ve araştırmanın hipotezlerinin test edilmesine çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, küreselleşmenin bir fenomen olarak, toplumsal olayları ve süreçleri ekonomik, kültürel-ideolojik ve politik açıdan etkilediği, yerine göre belirlediği kanaatine ulaşılmıştır. nOKÜMANTASYON MEKKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS MANAGEMENT OF ORGANIZATION IN THE PROCESS OF GLOBALIZATION (REVIEW OF THE TRADITIONAL AND GLOBAL MANAGERIAL UNDERSTANDING FROM FUNCTIONAL PERSPECTIVE) Hasan TUTAR Supervisor : Prof. Dr. Nurullah GENÇ : 1999- Page: 251 Jury : Prof. Dr. Nurullah GENÇ The aim of the this study analyze the effects of globalization process on the managerial and organizational structures and operations of firms and in this line to conduct a research based on application. The study consist of five parts. In the first part the definition of the concept of globalization its content, short historical and philosophical basics are focused on. Opinions of those who approve and those who disapprove about the results of globalization both within national and global level are given without disregarding the Turkish context. In the second part, the development process of organization are focused on, and general effects globalization process on organizational structures, operational methods of global organizations, dynamics that forces organizations towards globalization, and benefits and losses of globalization in terms of national organizations are tried to be expressed. In the third and fourth parts, the effect of globalization process on the functions of organizations in terms of traditional and contemporary approaches are analyzed. In the application part of the study, with the aim of the study, with the aim of the providing different approaches in terms of functionality, a study on the managers of organizations is carried and data received are analyzed and hypothesis of the study are tried to be tested. In the result on the study, we reached to the opinion that globalization as a phenomenon effects social acts and processes in terms of economical, cultural- ideological and political sides.