Rızayi Mehmet Ali Çelebi, hayatı, edebi şahsiyeti ve divanının tenkidli metni
The Life of Esadzade Mehmet Çelebi, his, his literary personality edition critic of his divan
  1. Tez No: 89927
  2. Yazar: ALİ ZOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVAT YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
n ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ RIZÂYÎ (MEHMED ALİ ÇELEBİ) HAYATI, EDEBÎ KİŞİLİĞİ VE DİVÂNI'NIN TENKİTLİ METNİ ALİ ZOR Danışman: Yard. Doç. Dr. Cevat YERDELEN 1999-SAYFA: XI+336 Jüri: Yard. Doç Dr. Cevat YERDELEN Bu çalışmada 17. yüzyıl şairlerinden Amasyalı Mehmed Ali Çelebi (Rızâyî)'nin Divanı'nı inceledik. RızâyîH. 1001, M. 1592/93 yılında doğmuş, H. 1039, M. 1629 yılında yaklaşık 38 yaşlarında iken ölmüştür. Divanda, kaside, gazel, kıt'a, rubaî ve müfred gibi nazım şekillerinden örnekleri yer almaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır Birinci bölüm: Rızâyî'nin hayatı ve sanatı ikinci bölüm: Divanın incelemesi üçüncü bölüm: Divanın tenkitli metni Rızâyî, Sebkihindi'den çok etkilenmiştir. Rızâyî'nin Ahmet Paşa ve Bakî'nin şiirlerinden etkilendiği düşünülebilir. Ama Rızaî Türk edebiyatında fazla tanınmamış ve kendisine edebiyat tarihlerinde fazla yer verilmemiştir. Biz bu çalışmada, Rızâyî'nin on beş yazma divanından üçünü dikkate aldık. Nüshalardan bazılarında eksiklikler vardı. Bu sebeple tam ve eksiksiz üç nüsha tespit ederek Rızâyî'nin eserini tam olarak ortaya koymaya çalıştık. Çalışmanın sonuna bir de dizin eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT A MASTER OF ART THESIS RIZÂYÎ (MEHMED ALİ ÇELEBİ) LIFE, LITERATURAL CARACTER AND EDITION CRITIC OF HIS DİVAN ALİ ZOR Supervisor: Yard. Doç. Dr. Cevat YERDELEN 1999-PAGE: XI+336 Jury: Yard. Doç. Dr. Cevat YERDELEN In this study we researched Rızâyı (MEHMED ALİ ÇELEBÎ)'s Divan which was a poet's of 17. century. Rızây-ı was born in H.1001, M. 1592/93. His dead time H.1039, M.1629. He dead above 38 years old. There are many example of Kasides and gazels, kıt'a, rubai, miifred in his Divan. We worked this study on three sections: In Part I: Rızâyî's life, art In Part II: Critic of his Divan In Part III: Edition critic of his Divan. He influenced more Sebk-i Hindi. İt may be think of he influenced Ahmed Paşa and Bakî's poems for his Kasides and Gazels. We may say who was influenced for Sebk-i Hindi's poets. But, he could not known enough in our literature. We found three copy hand-writing of Rızâyîs Divan than searched five-teen copy hand-writing. There were less copy than we accepted them the basic for our study.