Western ontario rotator manşet indeksi Türkçe kısa versiyonunun geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of short western ontario rotator cuff index
  1. Tez No: 899275
  2. Yazar: KADER INTZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Western Ontario Rotator Manşet İndeksi'nin Türkçe Kısa Versiyonu'nun (SHORTWORC) psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya, rotator manşet yaralanması olan 18-64 yaş aralığındaki 86 birey dahil edilmiştir. SHORTWORC'un geçerliliği, faktör analizi yoluyla incelenmiş ve ölçeğin yakınsak geçerliliği, Western Ontario Rotator Manşet İndeksi (WORC), Constant-Murley Skoru (CMS) ve Amerikan Omuz ve Dirsek Birliği Skoru (ASES) ile olan ilişkileri, Pearson Korelasyon Katsayıları kullanılarak değerlendirilmiştir. İç tutarlılık Cronbach Alfa ile ölçülmüş; test-tekrar test güvenirliği ise korelasyon analizi ve Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (ICC) ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, SHORTWORC'un 7 maddelik tek faktörlü yapısının Doğrulayıcı Faktör Analizi ile desteklendiğini ortaya koymuştur. Yakınsak geçerlilik analizi SHORTWORC, Constant-Murley (r = -0,80, p < 0,05) ve ASES (r = -0,73, p < 0,05) puanları arasında yüksek düzeyde anlamlı negatif korelasyonlar bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, SHORTWORC puanları ile WORC puanları arasında yüksek düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır (r = 0,81, p < 0,05). WORC puanları ile Constant-Murley (r = -0,79, p < 0,05) ve ASES (r = -0,68, p < 0,05) puanları arasında ise yüksek-orta düzeyde negatif korelasyonlar gözlenmiştir. Ölçeğin iç tutarlılığı, yüksek bir Cronbach Alfa değeri (α = 0,93) ile tespit edilmiştir. Test-tekrar test güvenirliği, yüksek pozitif bir korelasyon (r = 0,94) ve Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (ICC = 0,97) ile doğrulanmıştır. Bu sonuçlar, SHORTWORC'un Türkçe konuşan ve rotator manşet yaralanması olan bireylerde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the psychometric properties of the Turkish Short Version of the Western Ontario Rotator Cuff Index (SHORTWORC). The study included 86 participants aged 18-64 years who were diagnosed with rotator cuff injuries. The validity of the SHORTWORC was examined through factor analysis, and its convergent validity was assessed by examining the relationships between SHORTWORC scores and those of the Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC), Constant-Murley Score (CMS), and American Shoulder and Elbow Surgeons Score (ASES) using Pearson correlation coefficients. Internal consistency was measured using Cronbach's Alpha, while test-retest reliability was determined through correlation analysis and Intraclass Correlation Coefficient (ICC). The results indicated that the 7-item single-factor structure of the SHORTWORC was supported by Confirmatory Factor Analysis. Convergent validity analyses showed high-level significant negative correlations between SHORTWORC scores and Constant-Murley (r = -0.80, p < 0.05) and ASES (r = -0.73, p < 0.05) scores. Additionally, a high-level positive relationship was found between SHORTWORC and WORC scores (r = 0.81, p < 0.05). High-moderate negative correlations were observed between WORC scores and Constant-Murley (r = -0.79, p < 0.05) and ASES (r = -0.68, p < 0.05) scores. The internal consistency of the scale was found to be very high with a Cronbach's Alpha value of (α = 0.93); test-retest reliability was confirmed with a high positive correlation (r = 0.94) and an ICC of 0.97. These findings suggest that SHORTWORC is a valid and reliable measurement tool for Turkish-speaking individuals with rotator cuff injuries.