Rotator manşetle ilgili omuz ağrısında tedavi ortamının ağrı, fonksiyon, özyeterlilik ve memnuniyet üzerine etkisi
The effect of the treatment environment on pain, function, self-efficacy and satisfaction in rotator cuff related shoulder pain
  1. Tez No: 916432
  2. Yazar: MERVE KOYUNCU CENİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, rotator manşet (RM) ile ilişkili omuz ağrısı tanısı almış hastalarda, standart bir rehabilitasyon programının, farklı sosyal ve fiziksel faktörler içeren tedavi ortamlarında uygulanmasının tedavi sonuçları üzerindeki kısa dönem etkilerini incelemektir. RM ile ilgili omuz ağrısı tanısı almış 34 hasta, zenginleştirilmiş terapötik ortam (Grup 1) ve izole edilmiş terapötik ortamda (Grup 2) tedaviye alınmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da hasta eğitimi, egzersiz programı ve soğuk uygulama içeren 60 dakikalık bir tedavi programı haftada 2-3 seans olmak üzere toplam 15 seans 6 hafta süre ile uygulandı. Grupların ağrı şiddeti Numerik Ağrı Derecelendirme Ölçeği (NPRS) ile, eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ile, fonksiyonel durumu El Omuz Hızlı Anketi (Q-DASH) ve Western Ontario Rotator Manşet İndeksi (WORC) ile, öz yeterlilik seviyesi Ağrı ve Öz Yeterlilik Anketi (PSEQ) ile ve tedavi memnuniyeti Global Değişim Ölçeği (GRC) ile tedavi başlangıcı, 3. hafta ve 6. haftalarda değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik programı,“2x3 Mixed Model Repeated Measures ANOVA”ve“Pre-post ANCOVA”kullanıldı. Altı haftalık tedavi programının sonuçları incelendiğinde her iki grupta da başlangıca kıyasla ağrı, EHA, fonksiyon ve öz yeterlilik parametrelerinde anlamlı fark olduğu saptandı ve bu fark tüm parametrelerde grup 1 lehine daha yüksekti. Gruplar arası karşılaştırmada ağrı (p=0,03), Q-DASH skoru (p=0,01), WORC toplam skoru (p=0,01), WORC fiziksel belirtiler (p=0,01), WORC duygular skoru (p=0,01) ve PSEQ skoru (p=0,02) açısından istatistiksel anlamlı farklılıklar bulundu. Sonuç olarak pozitif bağlamsal faktörlerle zenginleştirilmiş tedavi ortamı, bu faktörlerden izole edilmiş bir tedavi ortamına kıyasla RM ile ilgili omuz ağrısı olan hastalarda ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonel durum ve öz yeterlilik parametreleri üzerine daha üstün bulundu. Bu doğrultuda, kas-iskelet sistemi hastalıklarının yönetiminde tedavi ortamının fiziksel ve sosyal özellikleri, farklı müdahalelerin etkinliğini artırma ve ek terapötik fırsatlar sunma potansiyeli açısından göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the short-term effects of implementing the same rehabilitation program in treatment environments with varying social and physical factors on the treatment outcomes of patients diagnosed with rotator cuff-related shoulder pain (RCRSP). Thirty-four patients with RCRSP were randomly assigned to two groups: an enriched therapeutic environment (Group 1) and an isolated therapeutic environment (Group 2). Both groups received a standardized 60-minute treatment program, which included patient education, exercise therapy, and cold application, for a total of 15 sessions over 6 weeks (2-3 sessions per week). Pain intensity was measured using the Numeric Pain Rating Scale (NPRS), range of motion (ROM) was evaluated with a goniometer, functional status was assessed using the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire (Q-DASH) and the Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC), self-efficacy was measured with the Pain and Self-Efficacy Questionnaire (PSEQ), and treatment satisfaction was evaluated using the Global Rating of Change (GRC). Assessments were conducted at baseline, week 3, and week 6. The Statistical Package for the Social Sciences (SPSS),“2x3 Mixed Model Repeated Measures ANOVA”, and“Pre-post ANCOVA”were used for data analysis. Analysis of the six-week treatment program revealed significant difference in pain, range of motion (ROM), functionality, and self-efficacy parameters in both groups compared to baseline measurements. This difference was higher in Group 1 across all parameters. Statistically significant differences were found between the groupsin pain (p=0.03), Q-DASH score (p=0.01), WORC total score (p=0.01), WORC physical symptoms (p=0.01), WORC emotions score (p=0.01), and PSEQ score (p=0.02). In conclusion, an enriched treatment environment with positive contextual factors demonstrated superior outcomes in pain, ROM, functionality, and self-efficacy for patients with rotator cuff-related shoulder pain compared to an isolated therapeutic environment. These findings suggest that the physical and social characteristics of the treatment environment should be carefully considered in the management of musculoskeletal disorders, as they have the potential to enhance the effectiveness of various interventions and provide additional therapeutic benefits.