Manevi danışmanlık bağlamında infak ile öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between infaq and anger expression styles in the context of spiritual counseling
- Tez No: 899296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET MANEVİ DANIŞMANLIK BAĞLAMINDA İNFAK İLE ÖFKE İFADE TARZLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Meral ÇAKMAK Yüksek Lisans, Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Danışman: Doç. Dr. Ahmet Canan KARAKAŞ Mart, 2024 – 86+XI Sayfa Bu araştırmada yetişkin bireylerin infak /paylaşma tutumları ile öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 299'u kadın, 128'i erkek olmak üzere 427 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından kişisel bilgileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, infak/paylaşma tutumunu ölçmek için Paylaşma Tutum Ölçeği, katılımcıların öfke düzeyini belirlemek için Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXAMINING THE RELATIONSHIP BETWEEN INFAQ AND ANGER EXPRESSION STYLES IN THE CONTEXT OF SPIRITUAL COUNSELING Meral ÇAKMAK Master, Spiritual Counseling and Guidance Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr.Ahmet Canan KARAKAŞ March, 2024- 86+XI Pages In this study, it was aimed to examine the relationship between adult individuals' infaq/sharing attitudes and anger expression styles. The relational survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study was conducted with 427 adult individuals, 299 women, and 128 men. As data collection tools in the study; the Personal Information Form was used by the researcher to collect personal information, Sharing Attitude Scale was used to measure the infaq/sharing attitude, and Trait Anger-Anger Style Scale was used to determine the anger level of the participants.