Dijital dönüşümün kamu yönetimi ve kamu bankacılığına etkileri
Effects of dijital transformation on public administration and public banking
  1. Tez No: 899324
  2. Yazar: UĞUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dijital teknolojinin hızlı gelişimi, küresel ekonomide büyük yapısal değişikliklere katkıda bulunmuştur. Dijital Dönüşüm, gelişen teknolojiler tarafından yönlendirilen bir iş dönüşümü türüdür. Son yıllarda dijital teknoloji, kamu yönetiminde iş stratejilerinde, süreçlerde, ürünlerde ve hizmetlerde köklü değişikliklere yol açtı. Kamu yönetiminde dijital teknolojiye uyum sağlayan ve dijital teknolojiye dahil olan yöneticilerin sayısı hızla artmaktadır ve bu gelişmeler, dijital teknolojinin kolaylaştırdığı koşullardan yararlanmak için büyük teşvikler sağlamaktadır. Kamu bankalarında dijital dönüşüm operasyonel gerekse diğer (çalışan, zaman, maliyet vb.) verimliliklerini sağlamaktadır. Kamu bankaları dijital dönüşüm sayesinde müşterilere daha fazla ve kaliteli hizmet sunabilmektedir. Dijital dönüşümde otomasyon kullanıldığında iş süreçleri hızlanmaktadır. Kamu bankaları dijital dönüşüm sayesinde kaynaklarını ve enerjilerini müşteri verilerine ve deneyimine odaklanmak için daha etkin bir şekilde kullanmakta, böylece veri analizi ve müşterilere değer katma açısından gerekli verimlilik, zaman ve yeteneklere sahip olmaktadırlar. Kamu Bankaları dijital dönüşüm sayesinde müşteriler için değer yaratan uygulamalar geliştirebilmektedir. Dijital dönüşüm kamu bankacılığına olumlu etkilerinin yanında dijital sistemlerle ilgili bazı dolandırıcılık riskleri de barındırmaktadır. Oltalama, sahte web siteleri, sahte mesajlar gibi yöntemlerle kamu bankacılık sistemi dolandırıcılar tarafından zarara uğratılmaya çalışılmaktadır. Bu risklere karşı bankacılık sisteminde alınan tedbirlerle bu zararların oluşması önlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of digital technology, the decline of major changes in the global economy. Digital Transformation is a type of business driven by technologies. In recent years, digital technology has led to changes in public administration business strategies, solutions, products and services. The rapid increase in support for and inclusion in digital technology within the public sector and these developments provide great incentives for the use facilitated by digital technology. It ensures other (employee, time, cost, etc.) efficiency of digital transformation units in public banks. Thanks to digital transformation, public banks can offer more and higher quality services. Disintegration of automations in digital transformation is accelerating the work. Thanks to digital transformation, public banks use their resources and energy more effectively to provide customer services and services, thus gaining the necessary efficiency, time and capabilities in terms of data analysis and adding double value. Thanks to digital transformation, Public Banks can develop applications that create value for customers. In addition to the positive effects of digital transformation on public banking, it also carries some fraud risks related to digital systems. Fraudsters attempt to damage the public banking system through phishing, fake websites, and fake messages. By expanding banking transactions against these risks, these losses are prevented.