In vitro modeling of the nanomaterial transport across the blood-brain barrier (BBB) model derived from iPSCs
UPK hücrelerinden elde edilen kan-beyin bariyer modelinde nanomalzeme geçişinin in vitro modellenmesi
- Tez No: 899328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AÇELYA YILMAZER AKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kan-beyin bariyeri (KBB), merkezi sinir sistemine (MSS) ana giriştir ve glioblastom multiform (GBM) gibi beyin tümörlerine karşı yeni terapötik adayların bulunması gibi MSS ile ilgili çoğu çalışmanın önemli bir parçası olarak kabul edilir. Fiziksel KBB ve kan-beyin-tümör bariyeri (KBTB) bütünlüğünün korunması ve bunların karakterizasyonu bu çalışmalar için oldukça önemlidir. Beyin tümörlerinin, özellikle de GBM'nin tedavi etkinliğinin modüle edilebilmesi için ileriki çalışmalarda hem KBB hem de KBTB'nin davranışlarının anlaşılmasına ihtiyaç vardır. Bu bağlamda, in vitro modeller kullanılarak KBB ve KBTB'nin gelişiminin altında yatan hücresel ve moleküler mekanizmaların araştırılmasına ve anlaşılmasına onlarca yıl ayrılmıştır. Ayrıca araştırmacılar, KBB ve KBTB'yi geçmek için nanodağıtım sistemleri tasarlamayı ve/veya nanomalzemeler kullanmayı ve dolayısıyla bunları tümör bölgesine ilaç dağıtımı gibi amaçlarla başarılı bir şekilde beyne ulaştırmayı hedeflemektedir. Oluşturulan in vitro KBB ve KBTB modellemeleriyle bu malzemelerin/sistemlerin kandan beyne taşınmasını araştırmak mümkündür. Bu sebeplerden dolayı, bu tezde, farklılaştırma ve kültür yöntemleri kullanılarak insan beyni endotel hücrelerinin (EH'ler) özelliklerini değerlendirmek ve daha sonra yeni floresan nanomalzemelerin (NM'lerin) KBB ve KBTB boyunca taşınmasını araştırmak için kullanışlı in vitro insan KBB ve KBTB modelleri sağlanmıştır. Kandan beyne geçişinin gösterilmesi, bu nanomalzemelerin MSS ile ilgili çalışmalarda daha çok tercih edilmesine, hatta ileride yapılacak çalışmalarda çeşitli nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmasının önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Blood–brain barrier (BBB) is the main entry to central nervous system (CNS) and considered as the bottleneck of most CNS-related studies like finding new therapeutic canditates against brain tumors such as glioblastoma multiforme (GBM). Maintaining physical BBB and blood–brain-tumor barrier (BBTB) integrity and their well characterization are highly crucial for these studies. For modulating the treatment efficacy of brain tumors, especially GBM, there is a need to understand the behaviors of both BBB and BBTB in further studies. In this regard, decades have been devoted to the investigation and comprehension of the cellular and molecular mechanisms that underlie the development of the BBB and BBTB using in vitro models. Additionally, researchers aim to design nanodelivery systems and/or use nanomaterials (NMs) to cross the BBB and BBTB and therefore successfully deliver them to the brain, for purposes like drug delivery to the tumor site. With the in vitro BBB and BBTB models, it is possible to investigate the transport of these materials/systems from the blood to the brain. For these reasons, in this thesis, useful in vitro human BBB and BBTB models are provided by using differentiation and culturing methods to evaluate the properties of human brain endothelial cells (ECs) and then to investigate the transport of novel fluorescent NMs across the BBB and BBTB. Demonstration of transportation from blood to the brain will pave the way for these NMs to be more preferred in CNS-related studies and even to be used in the treatment of various neurological diseases in future studies.