Allowed beta decay of neutron-rich zinc and gallium isotopes by the Pyatov method
Pyatov metodu ile nötronca zengin çinko ve galyum izotoplarının izinli beta bozunumu
  1. Tez No: 899335
  2. Yazar: EKİN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yük değişimli kollektif uyarmaların (Fermi ve Gamow-Teller rezonansları) incelenmesi çekirdek yapısının anlaşılmasında oldukça önemlidir. İzinli Fermi ve Gamow-Teller geçişlerinin incelenmesi kırk yılı aşkın bir süredir devam etmesine rağmen hala güncelliğini korumaktadır. Özellikle son yıllarda hızlandırıcı teknolojisinin gelişmesi ile birlikte bazı nötronca veya protonca zengin egzotik çekirdeklerin keşfedilmesi bu konuya olan ilginin artarak devam etmesini sağlamıştır. Gamow-Teller rezonansının (GTR) yani spin-izospin modlarının incelenmesinde öncelikle (p,n) ve (3He, t) reaksiyonları ile (6Li, 6He) reaksiyonu önemli bir araç olmuş ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Gamow-Teller Rezonansının (GTR) deneysel olarak izah edilmesinin ardından serbest parametre içeren şematik etkin etkileşme yöntemi kullanılarak teorik olarak GTR açıklanmış ve tıpkı süper izinli (Fermi) geçişlerde olduğu gibi belli bir enerji değerinde Gamow-Teller (GT) geçişinin oldukça büyük bir olasılık ile gerçekleştiği görülmüştür. Spin–izospin kollektif geçişlerinin sağlıklı bir şekilde incelenebilmesi yani deneyden bağımsız olarak analiz edilmesi için öz uyumlu modellere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu projede Pyatov ve Salamov tarafından geliştirilen öz uyumlu etkin etkileşme yöntemi kullanılarak yani ortalama alan potansiyeli içerisinde çekirdek içerisindeki bozulmuş olan simetrilerin restore edilmesi ile Zn-82 radyoizotopu ve As-82 radyoizotopu arasındaki beta zincir geçişi ilk kez tarafımızdan incelenecek olup ele alınacak çekirdeklerin yük değişimli etkileşmeleri sonucu logft değerleri, yarı ömür süreleri, Gamow-Teller rezonans değerleri elde edilecektir. Projemiz genel olarak dört aşamadan oluşmaktadır. 1. Aşamada Nükleer kabuk modelinde Schrödinger denklemi Woods-Saxon potansiyeli için çözülecek ve elde edilecek olan öz değer ve öz fonksiyonlar baz olarak kullanılacaktır. İzinli Gamow-Teller beta bozunum geçiş operatörlerinin nükleer matris elemanları parçacık ve kuazi-parçacık uzayları baz alınarak proton-nötron rastgele faz yaklaşımında analitik olarak elde edilecektir. 2. Aşamada GT nükleer matris elemanlarının radyal integrallerindeki dalga fonksiyonları çizilerek, bu matris elemanlarının radyal integrallerinin Woods-Saxon potansiyeli parametrelerine bağlılığı incelenecektir. Ayrıca, Woods-Saxon potansiyeli parametreleri için Chepurnov parametrizasyonundan yararlanılacaktır. 3. Aşamada Ele alınacak radyoizotopların nümerik sonuçlarının elde edilmesi için Fortran programlama dilinde program yazılımı yapılacaktır. 4. Aşamada ise Zn-82 izotopunun As-82 izotopu arasındaki beta zincir analizi in GT rezonans enerjileri ve nükleer bozunmaya ait bilgilerin derlenmesinde büyük katkı sağlayan logft değerleri hesaplanacak ve deneysel verilerle karşılaştırmaları yapılarak çalışma genel olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The study of charge-exchanged collective excitations (Fermi and Gamow-Teller resonances) is very important in understanding the nuclear structure. important. Although the study of permissive Fermi and Gamow-Teller transitions has been going on for more than forty years, it is still remains up to date. Especially with the development of accelerator technology in recent years, some neutron-rich or proton-rich The discovery of exotic nuclei has led to an increasing interest in this subject. Gamow-Teller resonance (GTR) (p,n) and (3He,t) reactions and the (6Li,6He) reaction have been important tools in the study of spin-isospin modes. and is widely used. Following the experimental explanation of the Gamow-Teller Resonance (GTR), the GTR is explained theoretically by using the schematic effective interaction method with free parameters, just as in super-permitting (Fermi) transitions. It was observed that the Gamow-Teller (GT) transition occurs with a very high probability at a certain energy value. In order to analyse spin-isospin collective transitions in a healthy way, i.e. independently of the experiment, self-consistent models are needed. In this project, the self-consistent effective interaction method developed by Pyatov and Salamov Zn-82 by using the mean field potential, i.e. by restoring the symmetries that have been disturbed in the nucleus within the mean field potential. The beta chain transition between the radioisotope As-82 and the radioisotope As-82 will be analysed by us for the first time. logft values, half-life times, Gamow-Teller resonance values will be obtained as a result of load-variant interactions. Our project generally consists of four stages. In Stage 1, the Schrödinger equation will be solved for the Woods-Saxon potential in the nuclear shell model and the eigenvalues and eigenfunctions obtained will be used as the basis. Gamow-Teller beta with permission (β) proton-neutron nuclear matrix elements of decay transition operators based on particle and quasi-particle spaces will be obtained analytically in the random phase approximation. In Stage 2nd, the radial integrals of the GT nuclear matrix elements wave functions are plotted and the dependence of the radial integrals of these matrix elements on the parameters of the Woods-Saxon potential will be analysed. Furthermore, Chepurnov parametrisation will be used for the parameters of the Woods-Saxon potential. In stage 3th; In order to obtain numerical results of the radioisotopes to be considered in the third stage, a programme will be written in Fortran programming language. In the 4th stage, the beta chain analysis in GT resonance energies of the Zn-82 isotope with the As-82 isotope and the logft values, which contribute greatly to the compilation of information on nuclear decay, will be calculated and compared with experimental data. and the study will be evaluated in general.