Necmeddîn et-Tûfî'nin hristiyanlık eleştirisi
Najmaddîn at-Tûfî's criticism of christianity
  1. Tez No: 899359
  2. Yazar: MEHMET EREN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Necmeddîn et-Tûfî'nin Hristiyanlara karşı özellikle ulûhiyyet, nübüvvet, tahrîf, eskatoloji ve yaratılış konularında yönelttiği eleştirilerin neler olduğunu göstermek ve bu eleştirilerin Kur'ân, Tevrat ve İnciller'de geçen ifadelerle birlikte onun, kelâm ve dinler tarihi alanlarında kaleme aldığı eserlerinde zikredilen bilgilerin istikra (tümevarım) ve gâib'in şâhid'e kıyâsı gibi temel aklî metotlardan faydalanarak doğruluğunu temellendirmek ve bu şekilde Hristiyanlık ve İslâm dini arasındaki temel ayrım noktalarına dikkat çekmek amacıyla yapılmıştır. Hristiyanların özellikle yukarıdaki meselelerle alakalı benimsemiş oldukları temel görüşlerde bazı çelişkiler olduğu belirlenen bu çalışmada Kitâb-ı Mukaddes'in onlar tarafından tahrîf edilmesi sebebiyle ileri sürdükleri görüş ve argümanların gerçeklikten uzak olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study delves into Najmaddîn at-Tûfî's criticisms directed towards Christianity, particularly in the areas of divinity, prophecy, corruption, eschatology and creation. This study seeks to substantiate the validity of these criticisms by employing Quran, Torah, and Gospel verses, as well as information presented in Tûfî's works on theology and religious history, while utilizing fundamental rational methods such as istiqra (induction) and the analogy between the unseen and the witness through this approach, this study intends to highlight the fundamental differences between Christianity and Islam. In this study identifies inconsistencies in the core beliefs held by Christians, particularly those related to the aforementioned issues. It concludes that the fundamental views put forth by Christians regarding the corruption of the Bible are far from reality.