Kazakistan ve Türkiye'de çocukların medya okuryazarlığı
Children's medialiteracy in Kazakhstan and Turkey
  1. Tez No: 899367
  2. Yazar: DANA MARATOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Medya kullanımının her geçen gün arttığı günümüzde insanların bilinçli medya kullanıcı olmalarının önemi ortaya çıkmaktadır. Medya artık toplumun düşünce, davranış ve tutumlarını belirleyerek onları duygusal açıdan etkilemektedir. Günümüzde medyayla olan sıkı ilişkimiz göz önüne alındığında medyanın etkisinden kendimizi tamamen soyutlayarak uzak kalamayacağımız ortadadır. Medyadan gelen mesajlara hepsi doğruymuş gibi bakmak ve bu şekilde ele almak yerine eleştirel bir bakış açısıyla ele alıp neyin doğru neyin yanlış, hangisinin ne amaçla hazırlanmış iletiler olduğuna karar vermek daha yararlı bir yaklaşımdır. Bunun sağlanabilmesi için bireylerin medya konusunda bilinçlenmesi gerekmektedir. Medya okuryazarlığı, insanların medyayı hem etkin ve doğru kullanmaları hem de doğru bilgiye doğru kaynak tarama ile ulaşabilmeleri hususlarında ciddi önem taşımaktadır. Yaşadığımız çağda çocukların ve yetişkinlerin teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan medya araçlarını yoğun kullanımları, medya eğitimini geçmiş dönemlere kıyasla daha gerekli kılmaktadır. Artık medya okuryazarı olmanın, okuma yazma bilmek kadar önemli hale geldi.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the use of media is increasing day by day, the importance of people being conscious media users emerges. The media now affects the thoughts, behaviors and attitudes of the society and affects them emotionally. Considering our close relationship with the media today, it is obvious that we cannot stay away from the influence of the media by completely isolating ourselves. Instead of looking at the messages coming from the media as if they are all true and treating them in this way, it is a more useful approach to take a critical perspective and decide what is right and wrong, and which messages are prepared for what purpose. In order to achieve this, individuals need to be conscious of the media. Media literacy is of great importance for people to use the media effectively and correctly and to reach the right information with the right source scanning. In the age we live in, the intensive use of media tools that have emerged with the development of technology by children and adults makes media education more necessary than in the past. Now, being media literate has become as important as being able to read and write.