Türkçe dersinde ortaokul öğrencilerine kişiselleştirilmiş metinle anlatım biçimlerinin öğretimi
Teaching secondary students in Turkish course of expressions with personalized text
  1. Tez No: 899379
  2. Yazar: HAVVA ÜLGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÇAĞLAYAN DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe dersinde ortaokul öğrencilerine anlatım biçimlerinin öğretiminde kişiselleştirilmiş metinleri kullanmanın öğrencilerin akademik başarılarına etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda MEB Türkçe Dersi Öğretim Programında (2019) yer alan ortaokul 7. ve 8. sınıfların kazanım listesinde bulunan anlatım biçimleri konusu tercih edilmiştir. Çalışma 2023-2024 öğretim yılında 7. Sınıf seviyesinde 60 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden deneysel araştırmanın ön test ve son test kontrol gruplu seçkisiz deseni kullanılmıştır. Araştırmadaki bağımsız değişken öğretimdir. Öğretim deney grubunda kişiselleştirilmiş, kontrol grubunda ise kişiselleştirilmemiştir. Uygulama sonucunda etkisi belirlenmek istenen bağımlı değişken ise öğrencilerin akademik başarısıdır. Uygulama dört hafta olarak belirlenmiştir. Uygulamanın birinci haftası ön testin uygulanması ve deney grubuna“Kişisel Bilgi Formu”nun doldurtulması, ikinci ve üçüncü haftası deney grubunda kişiselleştirilmiş metinlerle kontrol grubunda kişiselleştirilmemiş metinlerle öğretimin gerçekleştirilmesi, dördüncü haftası gruplara son testin uygulanması ve deney grubuna“Öğrenci Görüş Formu”nun doldurtulması şeklinde planlanmıştır. Çalışma için birbirine denk iki 7. sınıf şubesinden biri deney grubu, diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada anlatım biçimlerinin öğretiminde kullanılmak üzere araştırmacı tarafından belirlenen beş metin, deney grubu için Kişisel Bilgi Formu ile ilde edilen bilgiler kullanılarak kişiselleştirilmiş metin olarak düzenlenmiştir. Deney grubunda kişiselleştirilmiş metinler kullanılarak, kontrol grubunda ise kişiselleştirilmemiş metinlerle anlatım biçimlerinin öğretimi gerçekleştirilmiştir. Uygulama bittikten sonra gruplar gruplara son test uygulanmıştır. Araştırma sonuçları bağımlı örneklem t- testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın analizi sonucunda kişiselleştirmiş metinle öğretim gören grup ile kişiselleştirilmemiş metinle öğretim gören grubun ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Araştırmanın deney grubuna uygulanan“Öğrenci Görüş Formu”nun sonuçları ise betimsel analiz yapılarak incelenmiştir. Bu analizin sonucunda deney grubunda bulunan öğrenciler kişiselleştirilmiş öğretim modeli ile ilgili olarak; öğrencilere iyi ve mutlu hissettirdiği, öğretimlerine katkı sağladığı ve Türkçe dersinde daha fazla kişiselleştirilmiş öğretim modelinden yararlanılmasını istediklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of using personalized texts in teaching text types to middle school students in Turkish language classes on their academic achievements. To achieve this goal, the topic of text types, which is included in the curriculum for 7th and 8th grades in the MEB Turkish Language Curriculum (2019), has been chosen. The study was conducted with 60 students at the 7th grade level during the 2023-2024 academic year. In this research, the experimental research method with pre-test and post-test control group design from quantitative research methods was used. The independent variable in the study is the method of instruction. In the experimental group, personalized texts are used, while in the control group, non-personalized texts are used. The dependent variable whose effect is to be determined by the application is the students' academic achievement. The application is scheduled for four weeks. The plan for the application is as follows: in the first week, a pre-test is administered, and the experimental group fills out the“Personal Information Form”; in the second and third weeks, teaching is conducted with personalized texts in the experimental group and non-personalized texts in the control group; in the fourth week, a post-test is administered to both groups, and the experimental group fills out the“Student Interview Form.”For this study, one of two equivalent 7th-grade classes is designated as the experimental group, and the other as the control group. In the study, five texts selected by the researcher for teaching text types were arranged as personalized texts for the experimental group using the information obtained from the“Personal Information Form.”Teaching of text types was conducted with personalized texts in the experimental group and with non-personalized texts in the control group. After the implementation, a post-test was administered to both groups. The research results were analyzed using the dependent samples t-test. The analysis showed no significant difference between the pre-test and post-test scores of the group taught with personalized texts and the group taught with non-personalized texts. The results of the“Student Interview Form”administered to the experimental group were examined using descriptive analysis. The results of this analysis indicated that students in the experimental group felt that the personalized teaching model made them feel good and happy, contributed to their learning, and they expressed a desire for more personalized teaching methods in Turkish language classes.