İslam Hukukuna göre borçlunun sorumluluğu
The Responsibility of debtor according to Islamic Law
  1. Tez No: 89939
  2. Yazar: MUSTAFA BİLMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
II. A ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLÂM HUKUKUNA GÖRE BORÇLUNUN SORUMLULUĞU Mustafa BİLMİŞ Danışman : Prof. Dr. Mustafa BAKTIR 1999-Sayfa: 121 Jüri: Prof. Dr. Mustafa BAKTUl Bu tezin konusu“İslam Hukukuna Göre Borçlunun Sorumluluğu”dur. Tez giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, borç ve sorumluluk arasındaki münasebetin tarihî sürecini ve Hammurabi Kanunu, Roma Hukuku, Cahiliyye Devrinde ve Türk Hukuku'na göre borçlunun sorumluluğunu inceledik. Birinci bölümde“borç”,“borçlu”ve“sorumluluk”kavramlarını ele aldık.“Sorumluluk kavramının”iki anlamını tesbit ettik. İkinci bölümde İslam Hukukuna göre borçlunun sorumluluğunu araştırmaya çalıştık. Sonuç olarak İslam hukukunda, borçlunun sorumluluğunun malvarlığı ile olduğunu ve ödeme zamanına göre uygun tedbirlerin alınması gerektiğini müşahede ettik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE RESPONSIBILITY OF DEBTOR ACCORDİNG TO THE ISLAMIC LAW Mustafa BİLMİŞ Supervisor : Prof. Dr. Mustafa BAKTIR 1999-Page: 121 Jury: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR The subject of thes thesis is“The Responsibility of Debtor According to the Islamic Law”. This thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction, we have researched the historical procss of the relation between debt and responsibility and have examined the responsibility of debtor according to the laws of Hammurabi, Roma, the age of ignoration, that is Câhiliyyâh's age and Turk. In the first chapter, we have studied the concepts of“debt”,“debtor”and“responsibility”, We have fixed two meanings of“responsibility”. In the second chapter, we have tried to research the responsibility of debtor according to the Islamic law. As a result, in the Islamic law we have seen that the responsibility of debtor is dependent on his property and that it is necessary to take the suitable measures respecting the dtay in paying the debt.