Kral istiridye mantarında (Pleurotus eryngii) bitki gelişimini teşvik eden rizobakterilerden (PGPR) azospirillum lipoferum'un yetiştirme ortamında farklı dozlarda kullanımının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of using azospirillum lipoferum, one of the plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) at different doses in the cultivation substrate, on the yield and quality on king oyster mushroom (Pleurotus eryngii)
  1. Tez No: 899388
  2. Yazar: AYŞE GÖKNUR TANSU ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı dozlarda uygulanan bitki büyümesini teşvik eden rizobakterilerden (PGPR) Azospirillum lipoferum'un Pleurotus eryngii mantarının fenotipik verim ve kalite özelliklerine etkilerini incelemektir. Araştırma için P. eryngii yetiştirme ortamına 5, 10, 15 ve 20 ml olmak üzere farklı dozlarda A. lipoferum rizobakterisi aşılanmıştır. Çalışmada yetiştirme ortamının nem, pH, EC, kül, karbon, toplam azot ve C:N değerlerine bakılmış ve ayrıca bu ortamda yetiştirilen P. eryngii mantarlarının verim, biyolojik etkinlik, mantar ölçüleri, renk, toplam N ve protein miktarı vb. parametreler açısından hasat sonrası değerleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda kontrol ve farklı dozlarda A. lipoferum aşılanan yetiştirme ortamlarındaki mantar verimleri arasında istatistiki olarak fark bulunmadığı fakat mantar kül oranında istatistiki olarak farkın önemli olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, istatistiki olarak kayda geçmese de A. lipoferum uygulamasının ortamın pH değerini düşürücü, EC değerini ise yükseltici bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different doses of plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) Azospirillum lipoferum on phenotypic yield and quality characteristics of Pleurotus eryngii mushroom. For the study, different doses of A. lipoferum rhizobacteria (5, 10, 15 and 20 ml) were inoculated into P. eryngii growing substrate. In the study, moisture, pH, EC, ash, carbon, total nitrogen and C:N values of the growing substrate were examined and also post-harvest values of P. eryngii mushrooms grown in this substrate were examined in terms of parameters such as yield, biological activity, mushroom measurements, color, total N and protein content. As a result of the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the mushroom yields in the control and different doses of A. lipoferum inoculated growing substrate, but there was a statistically significant difference in mushroom ash content. However, although it was not recorded statistically, it was observed that A. lipoferum inoculation had a decreasing effect on the pH value of the substrate and an increasing effect on the EC value.