Attention-boosted CNNs for improved facial deepfake detection
Dikkat-destekli CNN'ler ile yüz tanimada geliştirilmiş derin sahtecilik tespiti
  1. Tez No: 899389
  2. Yazar: ALPEREN ENES BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde öncelikli amacımız, yüz biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinin karmaşık dünyasını, özellikle canlılık tespiti ve derin sahte tanımlama alanlarında karşılaştıkları önemli engelleri hafifletmeye odaklanarak incelemektir. Bu zorluklar, yüz tanıma teknolojilerinin bütünlüğü ve güvenilirliği için ciddi tehditler oluşturan zorlu düşmanlar olarak ortaya çıkmıştır. Bu tehditlerle etkili bir şekilde mücadele etmek için, en son teknoloji derin öğrenme mimarilerinden yararlanan sağlam bir filtreleme sistemi geliştirmeyi öneriyoruz. Yaklaşımımız, gerçek yüz özellikleri ile aldatıcı manipülasyonlar arasında ayrım yapabilen gelişmiş algoritmaların titizlikle tasarlanmasını ve uygulanmasını gerektirmektedir. Derin öğrenme modellerinin akıllıca kullanılmasıyla, kimlik doğrulama sistemlerini basit sahtekarlık tekniklerinden sofistike derin sahte algoritmalara kadar çok çeşitli potansiyel saldırı vektörlerine karşı güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bilgisayarla görme ve yapay zeka alanındaki en son metodolojileri entegre ederek, yüz biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinin ortaya çıkan tehditlere karşı direncini artırmaya çalışıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, our primary objective is to delve into the intricate realm of facial biometric authentication systems, with a keen focus on mitigating the significant hurdles they face, particularly in the realms of liveness detection and deep fake identification. These challenges have emerged as formidable adversaries, posing serious threats to the integrity and reliability of facial recognition technologies. To combat these threats effectively, we propose the development of a robust filtering system leveraging state-of-the-art deep learning architectures. Our approach entails the meticulous design and implementation of advanced algorithms capable of discerning between genuine facial features and deceptive manipulations. Through the judicious utilization of deep learning models, we aim to fortify authentication systems against a diverse spectrum of potential attack vectors, ranging from simple spoofing techniques to sophisticated deep fake algorithms. By integrating cutting-edge methodologies in computer vision and artificial intelligence, we endeavor to enhance the resilience of facial biometric authentication systems to emerging threats.