Liselerimizde felsefe dersinin müfredatı üzerine bir inceleme -Cumhuriyet Dönemi-
The Study on curriculum of philosophical courses in high schools -Period of Republic-
- Tez No: 89941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLİM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET YÜKSEK EİSANS TEZİ LİSELERİMİZDE FELSEFE DERSİNİN MÜFREDATI ÜZERİNE BİR İNCELEME -CUMHURİYET DÖNEMİ- M. Mutlu ARPAÇAY Danışman:Yrd.Doç.Dr.. Müslim AKDEMİR 1998 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Müslim AKDEMİR Bu tezin amacı, Türkiye'de felsefe eğitiminin konumunu belirlemektir. Tezin içeriğinde felsefe programları ele alınmıştır. Ayrıca ders kitaplarının 1923-1998 arasındaki listeleri verilmiştir. Bunun yanında Milli Eğitim Şura' lan incelenmiştir. Bu toplantılarda alınan kararlar içerisinde felsefeye ve felsefe derslerine verilen ağırlığa bakılmış ve bu konuya dikkat çekilmiştir. Ayrıca bu güne kadar geliştirilen müfredat programları incelenmiş ve bu programların eleştirileri yapılmıştır. Tezin sonucunda ise, felsefe derslerine gereken önemin verilmediği ve bunun sebepleri incelenmiştir. Bu durumun giderilmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE THESIS OF MASTER OF ARTS THE STUDY ON CURRICULUM OF PHILOSOPHICAL COURSES IN HIGH SCHOOLS -PERIOD OF REPUBLIC- M. Mutlu ARPAÇAY SUPERVISOR: YRD. DOC. DR. Müslim AKDEMİR 1999- PAGE: 133 The aim of this thesis is to find out the position of philosaphy education in Turkey. In the context of the thesis, philosophical programmes are considered. And moreover the list of the lesson book taught between the years of 1923-1998 is presented. And also decisions of the National Educational Council had been already studied. The importance of philosophy had been searched according to the decisions of the council. Acording the result of the thesis, it was discovered that neccessary importance has not been shown to the matter. Being changed of the situation was informed to the council.