Hisse senedi portföy yönetimi ve portföy takip programı
Management of stocks portfolio and portfolio management system
- Tez No: 89942
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HİSSE SENEDİ PORTFÖY YÖNETİMİ VE PORTFÖY TAKİP PROGRAMI Cengiz AKBAŞ Danışman : Prof.Dr.Sibkat KAÇTIOCLU 1999 - Sayfa : I 1 3 Jüri : Prof.Dr.Sibkat KAÇTIOĞLU Son onbeş yıldan beri Türkiye'de büyük gelişmeler gösteren sermaye piyasası ve özellikle İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sı, Türk Ekonomisi açısından oldukça önemli bir konum arzeder hale gelmiştir. Bu süreç içerisinde günlük yaşantımıza giren birçok ekonomik kavram arasında şüphesiz en önemlilerinden biri de hisse senedi portföyü oluşturma ve yönetimidir. Bu tez çalışmasındaki amaç; kısaca portföy yönetimi ile ilgili teorik bilgiler vermek ve bu bilgileri kullanan bir yazılım geliştirmektir. Çalışmanın ilk iki bölümünde hisse senetleri hakkında kısaca bilgiler verildikten sonra, getiri ve risk arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde portföy yönetiminde kullanılan temel kavramlara yer verilmiştir. Ayrıca portföy yönetim stratejileri incelenerek, hisse senedi gibi menkul kıymetlerin seçimi ve çeşitlendirme üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise bir portföy takip programı geliştirilerek, programın çalışması ve portföy uygulaması hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS MANAGEMENT OF STOCK'S PORTFOLIO AND PORTFOLIO MANAGEMENT SYSTEM Cengiz AKBAŞ Advisor: Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU 1999-Page:113 Jury : Prof.Dr.Sibkat KAÇTIO?LU Capital markets, especially Istanbul Stock Exchange Market, which have exhibited a great performance, have presented a vital importance for Turkish economy for the last fifteen years. One of the most important economic concepts involved in our daily life in this period is no doubt the stock's portfolio formation and management. The purpose of this thesis is to give brief theoretical information about portfolio management and to develop an application using this information. In the first two chapters of the study, after brief information about stocks has been given the relations between revenue and risk factors have been investigated In the third chapter, basic concepts used in portfolio management are given. In addition, the portfolio management strategies are searched, and the choices of securities like stocks and their classification are emphasized In the last chapter, through developing a portfolio management system, information about the program running and portfolio applications are given.