Omurilik yaralanması olan hastalara bakım verenlerin yaşam kalitesi ve bakım yükünün incelenmesi
Examining the quality of life and care burden of caregivers for patients with spinal cord injury
  1. Tez No: 899420
  2. Yazar: KÜBRA SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, omurilik yaralanmalı (OY) hastalara bakım verenlerin yaşam kalitesi ve bakım yükünün incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Tanımlayıcı tipte ve kesitsel özellikte olan araştırma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde yatarak tedavi gören OY'li hastalara bakım verenlerle yapılmıştır. Araştırma, örneklem hesaplaması doğrultusunda 116 bakım veren ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yürütülebilmesi için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırma verileri, 'Hasta Tanıtım Formu, Bakım Veren Tanıtım Formu, Barthel İndeksi (Bİ), Bakım Verme Yükü Ölçeği (BYÖ), SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-12) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel analiz yöntemleri (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu basıklık çarpıklık değerleri ile test edilmiştir. Normal dağılım gösteren ikili grup değişkenlerinin karşılaştırılmasında; Independent Sample t testi, ikiden fazla grup değişkenlerinin karşılaştırılmasında One Way Anova Testi; korelasyon analizi için Pearson testi kullanılmıştır. İstatistiksel kararlarda p ˂0,05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan bakım verenlerin yaş ortalamaları 47,23±12,92, %65,5'i kadın ve %79,3'ü evlidir. Bakım verenlerin, BYÖ puan ortalaması 49,57±16,175, SF-12'nin alt boyutları; SF-12 fiziksel bileşen ölçeği (FBÖ-12) puan ortalaması 43,94±11,28, SF-12 mental bileşen ölçeği (MBÖ-12)" puan ortalaması 36,96±10,40'tır. Bakım verenin yaşı ve eğitim durumu açısından BYÖ, FBÖ-12, MBÖ-12 puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the quality of life and burden of care of caregivers of patients with spinal cord injury (SCI). Material and Methods: The descriptive study was conducted with caregivers of patients with SCI who were hospitalized at Ankara Bilkent City Hospital, Physical Therapy and Rehabilitation Hospital. The research was carried out with 116 caregivers in line with the sample calculation. In order to conduct the research, ethics committee approval and institutional permission were obtained. The research data were collected by face-to-face interview method using the Patient Identification Form, Caregiver Identification Form, Barthel Index (BI), Burden of Care Scale (BIS), SF-12 Quality of Life Scale (SF-12). The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Descriptive statistical analysis methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation) were used to evaluate the data. The conformity of the data used to the normal distribution was tested with kurtosis skewness values. In the comparison of normally distributed binary group variables; Independent Sample t-test, One Way Anova Test for comparison of more than two group variables; Pearson test was used for correlation analysis. A significance level of p ˂0.05 was accepted in statistical decisions. Results: The mean age of the caregivers participating in the study was 47.23±12.92, 65.5% were female and 79.3% were married. The mean score of the caregivers was 49.57±16.175, sub-dimensions of SF-12; The mean score of the SF-12 physical component scale (FIM-12) was 43.94±11.28, and the mean score of the SF-12 mental component scale (MBS-12) was 36.96±10.40. A statistically significant difference was found between the BRS, FIM-12, and MBS-12 scores in terms of the age and educational status of the caregiver.