7. sınıf fen bilimleri dersinde kullanılan argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının öğrencilerin fen öğrenme becerilerine, motivasyonlarına ve başarılarına etkisi
The effect of argumentation-based science learning approach used in 7th grade science course on students' science learning competence, motivation and achievement
  1. Tez No: 899437
  2. Yazar: EDA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAVUŞ GÜNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf fen bilimleri dersinde kullanılan argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının öğrencilerin fen öğrenme becerilerine, motivasyonlarına ve başarılarına etkisini incelemektir. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmaya deney ve kontrol grubunda yer alan 44 yedinci sınıf öğrencisi katılmış ve araştırma yedi hafta sürmüştür. Kontrol grubunda 2018 MEB öğretim programı çerçevesinde Argümantasyon Tabanlı Bir Öğrenme (ATBÖ) yaklaşımı kullanılmaksızın öğretim yapılırken, deney grubunda ATBÖ yaklaşımı kullanılmıştır. Öğrencilerin fen öğrenme becerileri, motivasyonları ve ışık ile maddenin etkileşimi konusundaki bilgi düzeyleri; 'Fen Öğrenme Becerisi Ölçeği', 'Fen Eğitiminde Motivasyon Ölçeği' ve 'Işığın Madde ile Etkileşimi Akademik Başarı Testi' ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgulara göre, ATBÖ yaklaşımının deney grubundaki öğrencilerin fen öğrenme becerilerini, fen eğitiminde motivasyonlarını ve akademik başarılarını arttırdığı ancak cinsiyet, kardeş sayısı ve aile gelir durumu puanları arasında farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. İstatistiksel analizler, fen öğrenme becerisi, fen eğitiminde motivasyon ve akademik başarı arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the Argumentation-Based Learning (ABSL) approach used in a 7th grade science course on students' science learning competence, motivation, and achievement. A quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was used in the research. 44 seventh grade students in the experimental and control groups participated in the study and the research lasted seven weeks. While the control group was taught without the ABSL approach within the framework of the 2018 MoNE curriculum, the ABSL approach was used in the experimental group. Students' science learning competence, motivation, and knowledge levels on the interaction of light and matter were evaluated with the 'Competence Scale for Learning Science', 'Motivation Scale in Science Education' and 'Interaction of Light with Matter Academic Achievement Test'. t-test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Pearson correlation tests were used in the analysis of the data. According to the findings, it was concluded that the ABSL approach increased the science learning competence, motivation in science education and academic achievement of the students in the experimental group, but it was not affected by gender, number of siblings and family income status scores. Statistical analyses showed that there was no significant relationship between science learning competence, motivation in science education and academic achievement.