Börükçü Nekropolü Klasik Dönem mezar tipolojisi ve ölü gömme gelenekleri
Grave typologies, death and burial traditions at the Classical Period in Börükçü Nekropolis
  1. Tez No: 505409
  2. Yazar: METİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN BÜYÜKÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Börükçü Nekropolü, Karia Bölgesi'nin önemli kentlerinden biri olan Stratonikeia ile Lagina arasında bulunan kutsal yol üzerinde, doğu-batı yönde eğimli bir yamaç üzerinde yer almaktadır. 2002 ile 2009 yılları arasında yapılan kazı çalışmalarında Klasik Dönem'e tarihlenen 9 farklı tipte, 95 adet mezarın kazısı yapılmıştır. Nekropolün bulunduğu arazi yapısı mezarların düzenlenmesinde etkili rol oynamıştır. Doğu-batı yönde eğimli arazi üzerine kurulan nekropol düzenlenirken belirli teraslar oluşturulmuş ve bu teraslara mezarlar inşa edilmiştir. Bu çalışmanın amacı Börükçü Nekropolü'ndeki Klasik Dönem mezarların mimari özellikleri bakımından gruplandırılarak mezar tipolojisinin oluşturulması ayrıca gömme gelenekleri ve uygulanan ritüellerin belirlenmesidir. Bu kapsamda, mezar tipolojisi ve ölü gömme geleneği birlikte ele alınmıştır. Nekropolde uygulanan ölü gömme biçimleri ile mezar tipolojisi arasında bulunan ilişki üzerine tespitlerde bulunulmuştur. Nekropol buluntuları mezar ve ölü hediyeleri olarak iki gruba ayrılarak değerlendirmeye alınmıştır. Sayısal anlamda yoğun buluntuya sahip olan mezarların kullanım süreçleri belirlenmiş, buluntuların kullanım amaçlarına göre mezar ve ölü hediyeleri üzerine tespitler yapılmıştır. Mezar buluntuları kendi içlerinde sınıflandırılmış, mezarda aynı kontekstte yer alan diğer buluntu grupları ile birlikte değerlendirilerek tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Börükçü Necropolis is located on a steep slope, east-west on the sacred road between Stratonikeia and Lagina, one of the most important cities of the Karia Region. 95 different graves of 9 different types were excavated, which are dating to the Classical Period, at the excavations between 2002 and 2009. The structure of the necropolis has an effective role in regulating the tombs. The tombs were built on these terraces, while the necropolis was built on the sloping land in the east-west direction. The purpose of this research is to determine the burial traditions and the applied rituals by grouping the tomb typologies in terms of their architectural characteristics of the Classical Period tombs at the Börükçü Necropolis. In this context, grave typology and the burial tradition are considered together. The relationship between the burial forms applied to the necropolis and the grave typology were determined. The necropolis goods were divided into two groups, graves and dead gifts. The graves with intensive goods were determined and according to the usage purposes of the goods, the tombs and dead gifts were identified. The grave goods were classified between themselves and dated together with other find groups in the same context in the grave.