Doğubayazıt İshak Paşa Sarayı taş süslemeleri
Stone ornaments of Ishak Pasha Palace in Doğubayazıt
  1. Tez No: 89947
  2. Yazar: SERAP BULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DOĞU BAY AZIT İSHAK PAŞA SAHAYI TAŞ SÜSLEMELERİ Serap BULAT Danışman: Prof. Dr. Hamza GÜN DOĞDU 1999- SAYFA : Jüri : Prof. Dr. Hamza GÜNDOĞDU Zengin bir tarihe sahip olan Doğubayazıt, ipek yolunun buradan geçmesi ve bir sınır şehri konumunda olmasıyla önemli bir yere sahiptir. Küçük bir yerleşim yeri olan Doğubayazıt, Osmanlı döneminde, sancak merkezi durumuna getirilerek, önemli bir bölge konumuna gelmiştir. Böylece burada bu dönem içerisinde bir çok yapılar onarılırken yeni yapıların da inşası gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde yapılan en önemli eserlerden birisi de, görkemli yapısıyla dikkat çeken İshak Paşa Sarayı olmuştur. Uzun bir zaman dilimine yayılarak XVIII. yüzyıl sonuna doğru tamamlanan saray; bu bölgede söz sahibi olan beylerin egemenlik ve devrin sosyo-ekonomik gücünü ortaya koyan, hayranlık uyandıran konum ve mimari açıdan da oldukça görkemli bir şekilde inşa edilmiştir.Aynca Osmanlı döneminde merkezde bulunan saraylarla da yansır durumda inşa edilen İshak Paşa Sarayı, dönemin zengin yaşantısını ortaya koyan oldukça gösterişli bir eser olarak meydana getirilmiştir. Merkezden çok uzakta, doğu sınır bölgemizde bulunmasına karşın, en az merkezlerdeki saraylar kadar görkemli bir yapıya sahip olan İshak Paşa Sarayı. Edirne ve Topkapı Sarayı'ndan daha küçük bir alan üzerine inşa edilmiş olmasına karşın planaçısından benzerlik göstermektedir. Topkapı Sarayı'mn küçük bir örneği olarak değerlendirebileceğimiz İshak Paşa Sarayı, yalnızca plan özellikleri açısından değil, avluların düzenlenişi ile birlikte saraydaki birimlerin fonksiyonları açısından da benzerlik göstermektedir. Geleneksel Türk Sarayları planına uygun olarak inşa edilen saray, özellikle başka yerde rastlayamayacağımız tarzda karışık ve yoğun süslemeleriyle önemli bir yere sahiptir. Yüksek plastik değere sahip taş kabartmalarıyla ince ince işlenmiş ayrıntılı bezemeleriyle dikkat çeken sarayın dekorasyonun da. bitkisel geometrik, kitabe ve kitabelikler, mukarnaslar ile figürlü süslemeleri, diğer yapı dekorasyonlarında görülen bezemelerden farklılık gösterir şekilde uygulandığı dikkat çeker. Sarayın iç ve dış dekorasyonun da, daha çok taş süslemelere yer verilmesinin yanışına, ahşap ve kalem işi süslemeler de yapıda kullanılan farklı malzemeler olarak karşımıza çıkar. Yoğun bezemeleriyle dikkat çeken saray m dekorasyonun da, Selçuklu etMerinin görülmesiyle birlikte, batılılaşma etkisiyle Türk sanatına girmiş olan, gotik, barok, rokoko ve ampir üsluplarının etkileri görülmektedir. Bu üslup özellikleriyle birlikte bölgesel farklılıklar, Türk sanatına yabancı motifler ve yerel ustaların da kendi hayal güçlerinden bir şeyler katarak gerçekleştirdikleri bezemeler, sarayın ilginç bir yapı dekorasyonunun oluşumunda etkili olmuştur. Bu birbirinden farklı üslup özelliklerini bünyesinde barındıran Saray m, Türk- İslam mimarisinde gördüğümüz bezemelerden farklı anlayışta olup temelde kendine özgü bir bezeme karakterinin varlığı açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS STONE ORNAMENTS OF ISHAK PASHA PALACE IN DO?UBA YAZIT Serap BULAT Supervisor : Prof. Dr. Hamza GÜNDO?DU 1999- PAGE : Jury : Prof. Dr. Hamza GÜNDO?DU Doğubayazıt having a rich history has an important palace because“Silk Road”posses through here and it has a border city location. Doğubayazıt, a small location, became a Sanjak Center in Ottoman reign, and became an important region. Thus, Construction of new buildings was realized while a lot of buildings were repaired here in this period. One of the most important works in this period is Ishak Pasha Palace with its fascinating construction. The palace completed to words the and of 18th century spreading to a long time period was built guite magnificiently with repord to architecture, location, and with regard to existing the power of social and economicial and sovereignty of chiefs having a great power in this region. Inaddition, Ishak Pasha Palace built as if it completed with the ones located in the centre was come in to existence as a work showing the wealthy living of the period (reign). ts&^bsMbwI**^While it is far from the center, and it is in our east border region, the palace has a magnificent construction as beautiful as the ones in the center. While it is built on an are a which is smaller than those of Edime and Topkapi Palaces, it resembles to these palaces with regard to their plans. Ishak Pasha Palace which we can evaluate as a small example of Topkapi Palace resembles not only because of plan features but also because of amangement of their couertyards together with the functions of the units in the Palace. The palace built appropriately according to the Turkish traditional palace plans has an important palace with its dense and compound ornaments which we cant meet anywhere else. In decoration of the palace with its stone relief having high plastic volue, and with its embroidered ornaments very fine, vegetal, geometric, insceription or inscription panels and ornaments with its figures and lofty circular building show varieties in terms of ornaments seen in other buildings decorations. Internal and external decoration of the palace, besides more stone ornaments seen on the building, we can see wooden and chiseling ornaments as different materials used in the building. In palace's decoration which calls attention with dense ornaments, while the effect of the Seljucks are seen, the effects of gothic, borok, rokoko, and ampir styles which enter e into Turkish Art together with the effect of western art seen. Regional distinctions to get with this style features, and the ornaments realized by adding something form their own imagination power became effective in the forming of this interesting building decoration of the palace. It is seen that the palace having these styles features different form the each other has its own material character structure on the basis different from the ornaments we knew in Turkish-Islamic Architecture.