Dörtyol ve çevresinin iklim özellikleri
Climate properties of Dörtyol and its surrounding
  1. Tez No: 89948
  2. Yazar: ABDUSSAMAT İSHAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dörtyol, Akdeniz Bölgesinde Hatay İlinin Kuzeybatısında yer almaktadır. Araştırma sahasının batısında İskenderun Körfezi, doğusunda, duvar gibi yükselen Amanos Dağları, kuzeyinde Erzin, güneyinde ise İskenderun İlçeleri yer alır. Dörtyol 19.1 °C ortalama sıcaklığa ve 1000 mm'nin üzerinde yağış miktarına sahiptir. Bu değerlerden de anlaşılacağı gibi Dörtyol Türkiye'nin en sıcak ve en yağışlı bölgelerinden biridir. Dörtyol'un sıcaklık, yağış ve diğer iklim özellikleri yakın çevresindeki diğer istasyonlarla büyük farklılıklar gösterir. Örneğin İskenderun'da yıllık ortalama yağış miktarı 746,6 mm iken Dörtyol'da 1009,2 mm kadardır. Yağış miktarının oransal olarak mevsimlere dağılışı da çevresine göre çok daha farklıdır. Dörtyol tamamen Akdeniz iklimi sahasında bulunmasına rağmen kış yağışları %32,2, ilkbahar yağışları %28,8, sonbahar yağışları %24.8 ve yaz yağışları %10,1'lik oranları ile, Akdeniz yağış rejiminden kısmen de olsa ayrılır. Yağış miktarı ve yağışların mevsimlere dağılışı yönünden Akdeniz ikliminden farklılıklar göstermesi, araştırma sahasındaki hakim rüzgar yönü ve dağların uzanış doğrultusuna bağlanabilir. Ayrıca Dörtyol ve çevresinde ortalama sıcaklıklar ve yağış miktarları yüksek olması yağışın mevsimlere dağılışının da kısmen düzenli olması, bölgede turunçgil ziraatının ve sebzeciliğin gelişmesine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Dörtyol is located in the northwest of Hatay in the mediterranean. İskenderun inlet is located in the west of reseach area. On the east of it there are Amanos mountains which are high like a wall, on the north of it there is Erzin and on the south of it there are district centers of İskenderun. Dörtyol has the average of 19.1 centigrade degree and rainfall which is over 1000 milimeter. It is understoodable from these quantities that Dörtyol is one the hottest and the most rainy regions of Türkiye. Heat, rain and other climate proqerties of Dörtyol are different from the stations which are around it. For example, when the average annual reinfall is 746,6 milimeter in İskenderun, it is about 1009,2 milimeter in Dörtyol. Also the distribution of rainfall to seasons is different in comparison whit its surrounding. Although Dörtyol is completely in the mediterranean climate area, the ratio of winter rains are %36,2, spring rains are %28,8, autumn rains are %24,8, and summer rains are %10,1. Rainfalls and the distribution of rains to seasons are different from mediterranean climate. It depends on the extension of mountains and wind directions in the research area. Average annual heats and rainfalls are high in Dörtyol and its surrounding. Also the distribution of rains to seasons are partly regular. These casued the development of turunçgil agriculture and to be made widely in the region.