Hamza Nigari'nin hayatı eserleri ve tasavufi düşüncesi
Hamza Nigârî?s life, works and sufism opinions, master?s thesis
  1. Tez No: 239761
  2. Yazar: FATİH ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hamza Nigarî, on dokuzuncu yüzyılda yaşamış Halidî şeyhlerinden birisidir. Tezde, Nigarî'nin hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri incelenmiştir. Nigarî hakkında yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalar akademik bir üslup ile değerlendirilmiştir. Tez, iki ana bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk kısmında hayatı ve eserleri, ikinci kısmın da ise tasavvufî görüşlerine yer verilmiştir. Tez; sonuç, kaynakça ve ekler bölümü ile son bulmuştur.Nigarî, Kafkasya'nın bağımsızlık mücadelesinde çok önemli bir isimdir ve hayatının büyük kısmını Anadolu'da geçirmiştir. Tez, Nigarî hakkında yapılan çalışmaları bir araya getirmesi ve ilk defa bu kadar detaylı bir şekilde tasavvufî düşüncelerinin değerlendirilmesi yönü ile önemlidir. Nigarî'nin etkisinin günümüzde de devam ediyor olması, hakkında çok farklı görüşlerin serdedilmesi ve Nigarî'nin yaklaşık dokuz yıl boyunca Sivas'ta üstadı ile manevî eğitimi için bulunması, bizi, böyle bir çalışma yapmaya yönlendiren sebepler olmuştur.Bu çalışma, Nigarî'nin tasavvufî sisteme bakışı ve sûfîler arasındaki konumunu tespit etmeye yönelik olarak yapılmıştır. Bunu yaparken onun, siyasî, ilmî ve tasavvufî yönü üzerinde, akademik üslup ile derinlemesine bir inceleme yapılmıştır.Anahtar SözcüklerHamza Nigârî, Hayatı, Eserleri, Tasavvufî Düşüncesi.
Özet (Çeviri)
Hamza Nigarî is one of the Halidian sheikhs who lived in 19th century. In the thesis, the life, works and mystical views of Nigarî are studied. The studies carried out both in our country and abroad on Nigarî are academically evaluated. The thesis composes of two main sections. In the first section his life and works and in the second section his mystical views take place. The thesis ends with conclusion, bibliography and annex sections.Nigarî is a significant name for Caucasus struggle for independence and spent most of his life in Anatolia. The thesis is important as it puts the studies on Nigarî together and it evaluates his mystical ideas for the first time in such detail. That the influence of Nigarî still continues, that there have been different claims about him and that he lived in Sivas for about nine years to have his spiritual training with his master have been the reasons which drive us to make such a study.This study is carried to determine Nigarî?s view of the mystical system and his position among the Sufis. While doing this, a deep analysis of his political, scientific and mystical aspects is academically carried.Key WordsHamza Nigârî, hi?s life, works, sufism opinions.