Çocukların kişisel verilerinin korunması
Protection of children's personal data
- Tez No: 899492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşması, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ile özellikle sosyal medya kullanımının hızlanması nedeniyle kişisel verilerin ulusal ve uluslararası düzeyde işlenmesi, paylaşılması ve dolaşımı çok üst seviyelere çıkmıştır. Bu gelişmeler neticesinde, bireyler sahip oldukları kişisel verilerin nerede ve ne zaman işlendiğini kontrol edemez hâle gelmiştir. Belirli bir olgunluğa sahip olduğunu kabul edebileceğimiz yetişkin bireylerin bile bu denli mahremiyetlerinin ihlal edilmesi, görece güçsüz konumdaki çocukların kişisel verilerinin korunması hususunu daha da önemli kılmıştır. Üstelik, dijital teknoloji içine doğan çocukların son yıllarda akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazları kullanma sıklıklarının artmış olduğu da görülmektedir. Dijital araçlar tarafından çocuklara sunulan uygulamalar çocukların sağlıklı gelişimini desteklemekten ziyade kâr odaklı uygulamalardır1. Bu gerçek karşısında, çocukların neden dijital dünyanın getirdiklerine karşı korunmaları gerektiği bir kez daha anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, çocukların kişisel verilerinin kimler tarafından hangi yöntemlerle ihlale maruz bırakılabileceği anlatılmış, kişisel veriler ile kişilik hakkı arasındaki bağa dikkat çekerek Türk hukukuna göre çocukların hukuki korunma yollarının neler olduğu ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kişisel veri kavramı ve veri koruma hukuku genel hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, çocukların kişisel verilerinin kimlerden kaynaklı olarak işleme faaliyetine konu olabileceği ve hukuka uygun şekilde gerçekleşen veri işlemenin koşullarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, çocukların kişisel verilerinin işlenmesi faaliyeti sonucunda başvurulabilecek hukuki imkânlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the widespread use of the internet, developments in information and communication technologies and especially the acceleration of the use of social media, the processing, sharing and circulation of personal data at national and international level has reached very high levels. As a result of these developments, individuals have become unable to control where and when their personal data are processed. The fact that the privacy of even adults, who can be considered to have a certain level of maturity, has been violated to such an extent has made it even more important to protect the personal data of children, who are in a relatively weak position. Moreover, children born into digital technology have increased their use of mobile devices such as smartphones and tablets in recent years. The applications offered to children by digital tools are profit-oriented rather than supporting children's healthy development. In the face of this reality, it is once again clear why children need to be protected against what the digital world brings. In this thesis, the methods by which children's personal data can be violated by whom and the methods by which children's personal data can be violated are explained, and by drawing attention to the link between personal data and the right to personality, it is tried to express what are the legal means of protection of children according to Turkish law. In this context, the study consists of three parts. In the first part, the concept of personal data and data protection law are discussed in general terms. In the second part, it is discussed who may be subject to the processing of children's personal data and the conditions for lawful data processing. In the third part, the legal remedies that may be applied because of the processing of children's personal data are discussed.