Atatürk ilkelerinde laiklik
Secularization as one of the principles of Atatürk
  1. Tez No: 89950
  2. Yazar: FERİDUN CEMAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ATATÜRK İLKELERİNDEN LAİKLİK Feridun Cemal KILIÇ Danışman: Yrd.Doç.Dr. Yavuz ÖZDEMİR 1999, SAYFA:105 Jüri : Yrd.Doç.Dr.Yavuz ÖZDEMİR Yrd.Doç.Dr.Ersin GÜRSOY Yrd.Doç.Dr.İbrahim Ethem ATNUR Laiklik, devletin dini olarak kendisini tanımlamamasıdır. Günümüzdeki laiklik anlayışına kolay erişilmemiş tir. Bu tarihi bir sürecin sonucudur. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin laiklik anlayışı Avrupa'dan etkilenmiştir. 18. yüzyıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğu Avrupa'yı tanımaya başlamıştır. Bu tanışıklıktan laiklikte etkilenmiştir. Tanzimat, Islahat ve Meşrutiyet dönemlerinde laik uygulamalara rastlanmıştır. Ancak yeterli olmamıştır. Laiklik Türkiye'de gerçek vasfını Atatürk'le bulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasından itibaren laik uygulamalar temel olmuştur. Atatürk'ün Batı'yı yakalamak için yapmış olduğu inkılâpların temelinde laiklik vardır. Hukuk İnkılâbı, sosyal alanda yapılan inkılâplar hep bu temele dayanmaktadır. Çağdaş ve modern bir devlet olmanın vasfı din ile devlet işlerini birbirinden ayırmaktır. Bu yapılabildiği müddetçe devlette huzur olacağı aşikârdır. Böylece din ve mezhep kavgalarının da önüne geçilecek, eğitim ve öğretim alanında büyük ilerlemeler sağlanacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin laiklik ilkesine olan ihtiyacı bu açıdan dünden ziyade günümüzde daha fazladır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESİS SECULARIZATION AS ONE OF THE PRINCIPLES OF ATATÜRK Feridun Cemal KILIÇ Supervisor. Yrd.Doç.Dr. Yavuz ÖZDEMİR 1999, SAYFA:105 Jury : Yrd.Doç.Dr.Yavuz ÖZDEMİR Yrd.Doç.Dr.Ersin GÜRSOY Yrd.Doç.Dr.İbrahim Ethem ATNUR Secularization is that the state does not define it self in religious terms. It has no I been easy to recall todays concept of secularization. This is the result of a hisstorical process. The secular. Understanding of Türkiye today has been influenced by Europe. Ottoman Empire began to get acquainted with Europe as of 18th century. This acquaintenance also influenced secularization. It is possible to encountes with secular practices in Tanzimat, Islahat and meşr. periods. But they were not adequate. Secularization found its current meaning and value with Atatürk. Secular practices formed the basis of Turkish Rebublic after its first years of establishment. Secularizationis on the basis of Atatürk's principles to catch Europe. The principle of law, social principles are all based on this basis. The quality of a contemporary and modern state is to make a discrimination between religious and state affairs. It is obvions that there will be an ongoing ease and balance so long as this is carried out. In this way, conflicts between religion and mezhep will be prevented and significant advances need for secularization is, therefore, more urgunt and important than it was before.