Meslek liseleri döner sermaye işletmelerinde hukuki yapı vergilendirme ve muhasebe işlemleri
Legal structure taxation and accounting system of technical high schools
  1. Tez No: 89949
  2. Yazar: ATİLLA ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. METİN TÜRKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
I ÖZET Y. LİSANS TEZİ MESLEK LİSELERİ DÖNER SERMAYE İŞLETMELERİNDE HUKUKİ YAPI VERGİLENDİRME VE MUHASEBE İŞLEMLERİ Atilla ŞENOL Danışman : Prof.Dr. R. Metin TÜRKO 1999 -SAYFA 98 Jüri : Prof.Dr. R. Metin TÜRKO Konumuz“Meslek Liselerinin Döner Sermaye İşletmelerinde Hukuki Yapı, Vergilendirme ve Muhasebe İşlemleri'dir.”Bu işletmeler idari yönden, Milli Eğitim Bakanlığı İşletmeler Dairesi Başkanlığına bağlıdır. Okullarda ita amiri olarak okul müdürü, idari ve mali koordineden sorumlu teknik müdür yardımcısı, mali işlerden sorumlu sayman ile üretimin gerçekleştirilmesi ve ihtiyaç bildiriminden sorumlu atölye şefleri görevlendirilmiştir. Mali yönden ise, İşletmeler Dairesi Başkanlığı ve Sayıştay'a karşı sorumludurlar. Mali denetimleri, Sayıştay denetçileri ve vergi inceleme elamanları tarafından yapılır. İdari denetimler ise Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılarak, İşletmeler Dairesi Başkanlığı bilgilendirilir. Bu çalışmada fınansal anlamda döner sermaye yerine kurum olarak döner sermaye kuruluşu ele alınmıştır. İlk bölümde kurumun doğuşu, idari ve mali yapısı incelenmiş olup, mali konular örneklerle açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise uygulamaya yönelik muhasebe işlemleri ayrıntılı olarak işlenmiştir. Kurum gelir vergisi, kurumlar vergisi ve damga vergisi mükellefi olmayıp, vergi sorumlusu sıfatıyla stopaj yoluyla kestiği gelir ve damga vergilerini ödemektedir. Ayrıca brüt satışların %10'u kadar peşin gelir ödemektedir. Dönem kârının %1'i kadar Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu payı olarak ödemektedir. Sonuç olarak gelirin üretimin yapıldığı okulda kalması durumunda merkeze bağlı olmadan teknolojik değişim daha hızlı olacaktır. Üretim teknolojisinin gelişmesi, kapasitenin maksimum kullanımı ve hammaddenin istenilen ölçüde ve şartlarda temini kurumların pazar payını arttıracak, okulun mevcudunun artmasına etken olarak daha fazla öğrencinin mesleki ve teknik eğitim almasını ve yaparak, yaşayarak öğrenmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESIS LEGAL STRUCTURE TAXATION AND ACCOUNTING SYSTEM OF TECHNICAL HIGH SCHOOLS Atilla ŞENOL Supervisor : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO 1999 -PAGE: 98 Jury :Prof.Dr. R. Metin TÜRKO Our subject is '“ Legal Structure Taxation And Accounting System Of Technical High schools.”These organisations are managerially connected to the organisations office directorate of Ministry of National Education. In the school, school director, technical auxiliary director responsible of managerial and financial accountant, auditor responsible of financial operations and workshop chiefs responsible of the actualisation of production and proclamation of need are charged as managers. From financial aspect, schools are responsible to the organisations office. Directorate and to Sayıştay. Their financial audition is held by. Sayıştay auditors and tax analyser members. Administrative controls are conducted by Inspectors of Ministry of National Education and organisations office directorate is informed about the results. In this study, working capital establishment is studied as an association rather then working capital in the financial meaning. In the first part, establishment of organisation, its administrative and financial structures are studied and financial subjects are explained with examples. In the third part, accounting operations towards the application are studied in detail. The establishment is not responsible of income tax. other corporation tax and stomp taxes. It is responsible of paying the tax of income gained by cuttings and stamp taxes. In addition, up to the 10 % of gross sales, it is paying cash income. About 1 % of the profit of a period is paid as a share of social services Children Care Organisation. As a result, it is concluded that if the income remains in the school which makes possible the production, the technological chauges would be quicker without being dependent on the center. Development of production technology, maximum use of the capacity, and providing the raw material within desired measure and conditions, will increase the market share, will cause more students gaining. Occupational and technical education and learning as a result of living by increasing the school population.