Platon metafiziği
Metaphysics of Plato
- Tez No: 89951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Felsefi düşüncenin başlangıcı ve aynı zamanda temeli olan Antik Yunan dünyasında, ilk büyük felsefe sisteminin Platon'a ait olmasının yanında, varlık probleminin de felsefenin ilk ve temel problemi olması; araştırmamızın belirleyici nedenleri olmuştur. Araştırmamız, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır: Giriş kısmında, öncellerinin filozofumuz üzerindeki etkisinin yam sıra, kendi sistemini oluşturma yolunda öncellerine yönelttiği eleştirileri ve evreni açıklama noktasında, onların indirgemeci görüşlerinden kurtulma çabasını ele aldık. Birinci bölümde filozofumuzun varlık anlayışını, hatta bütün bir felsefesini temellendirmede kullanmış olduğu yöntemini, onun düşüncesinin gelişim seyrini ve sisteminin oluşum sürecini dikkate alarak izah etme gayretinde bulunduk. ikinci bölümde de onun uzun ve çileli bir düşünce yolculuğu sonunda ulaşmış olduğu iki dünyalı metafiziğini, yani evren anlayışını açık ve ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaya çalıştık. Sonuçta ise, araştırmamızın çerçevesi içinde genel bir değerlendirme yaparak, filozofumuzun felsefe tarihi içindeki yerine ve önemine işaret ettik.
Özet (Çeviri)
In the anchient Greek, where the basis and the emergence of philosophic thought had been started,the first prominent system of philosophy belonged to Plato. Thus the determining purpose of this study was“the ontological views of Plato”which had been the first and basic problem of Plato's philosophy. This study consisted of two main chapters with an introduction. In the introduction, the influences of the former philosophers was evaluated and examined in relation to Plato's criticism towards them and his exertion to free himself from their reductive approach in terms of the explanation of the universe. In the first chapter, we tired to explain the 'Idea of existence" and the methods used in the structure of Plato's philosophy inshaping the progress of his thought and formation of his system. In the second chapter we tried to show in a clear and detailed way his metaphysical appreciations of the two worlds or his appreciation of the universe, which he arrived after a long and suffering journey in his mind. At the end, through a general evaluation of our research, we pointed out the importance and the place of our philosopher within the history of philosophy.