Süt işletmecilerinin yaşadığı sorunların girişimcilik ekosistemi bağlamında incelenmesi: Antalya ili örneği
Investigation of the problems experienced by dairy operators in the context of entrepreneurship ecosystem: Antalya province example
  1. Tez No: 899509
  2. Yazar: SİNAN AYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya ilinde faaliyet gösteren süt işletmelerinin girişimcilik ekosistemi bağlamında yaşadıkları güncel sorunları tespit etmek ve bu sorunların çözümüne yönelik saha araştırması ve alanyazın taramasından yararlanarak öneriler sunmaktır. Girişimcilik ekosisteminin bileşenleri olması nedeniyle araştırma, süt işletmelerinin finansal, yönetsel, politik, sosyo-ekonomik ve teknolojik alanlarda karşılaştıkları zorlukları ayrıntılı bir şekilde analiz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda, alanyazın taraması yapılmış ve saha çalışmalarıyla elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular üzerine, süt üreticilerinin karşılaştıkları başlıca sorunlara yönelik somut çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma kapsamında, Antalya ilinde bulunan süt işletmeleri arasından kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen, 30 farklı işletme sahibine önceden hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu soruları yöneltilerek yüz yüze görüşülmüştür. Araştırma sonucunda, süt işletmelerinin yaşadıkları başlıca sorunlar finansal, yönetsel, sosyo- ekonomik, teknolojik ve politik açıdan sınıflandırılmıştır. Bu sorunların, süt üreticiliği iş kolunda girişimcilik faaliyetlerini oldukça azalttığı tespit edilmiştir. Üreticilerin başlıca yaşadığı sorunların, yüksek girdi maliyetleri, özellikle yem fiyatlarının yüksekliği, düşük süt fiyatı, devletin sağladığı destek ve hibelerin yetersizliği olarak belirlenmiştir. Bu sorunlar üreticilerin, girişimcilik faaliyetlerini sınırlayan, sektörün cazibesini düşüren ve sürdürülebilir bir şekilde faaliyet göstermelerini engelleyen en önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Üreticilerin bu sorunlardan kaynaklı mali yükleri artmakta ve rekabet güçleri olumsuz etkilenmektedir. Bu sorunların giderilmesi için üreticilerin teknolojiye erişiminin kolaylaştırılması, devletin sağladığı desteklerin enflasyon oranında artırılması, yem/süt paritesinin iyileştirilmesi ve istikrarlı hale getirilmesi için öneriler geliştirilmiştir. Tartışma bölümünde işletmecilere, potansiyel girişimcilere, düzenleyici kurumlara ve araştırmacılara yönelik pratik önerilere ayrıntılarıyla yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the current problems experienced by dairy enterprises operating in Antalya province in the context of entrepreneurship ecosystem and to provide suggestions for the solution of these problems by making use of field research and literature review. Since there are components of the entrepreneurship ecosystem, the research analyses in detail the challenges faced by dairy enterprises in financial, managerial, political, socio-economic and technological areas. For this purpose, a literature review was conducted and the data obtained through field studies were evaluated by descriptive analysis method. Based on the findings, concrete solution proposals are presented for the main problems faced by milk producers. Within the scope of the research, 30 different owners of dairy enterprises in Antalya province, selected by convenience sampling method, were interviewed face to face by asking questions in a pre-prepared semi-structured interview form. As a result of the research, the main problems experienced by dairy enterprises were categorised in terms of financial, managerial, socio-economic, technological and political aspects. It was determined that these problems considerably reduce entrepreneurial activities in dairy farming business line. It has been determined that the main problems experienced by the producers are high input costs, especially high feed prices, low milk price, inadequate support and grants provided by the government. These problems stand out as the most important factors that limit the entrepreneurial activities of the producers, reduce the attractiveness of the sector and prevent them from operating in a sustainable manner. The financial burden of producers increases due to these problems and their competitiveness is negatively affected. In order to overcome these problems, suggestions have been developed to facilitate producers' access to technology, to increase the support provided by the state at the rate of inflation, to improve and stabilise the feed/milk parity. In the discussion section, practical suggestions for operators, potential entrepreneurs, regulatory bodies and researchers are given in detail.