İşyeri arkadaşlığının iş yaşamında yalnızlık ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisi
The effect of workplace friendship on loneliness and psychological well-being in work life
- Tez No: 899508
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İşyerinde arkadaşlık, çalışanların verimliliğini, motivasyonunu ve genel iş ortamını olumlu yönde etkileyebilir. İş arkadaşları arasında sağlıklı ilişkiler kurmak ve destekleyici bir çalışma ortamı oluşturmak, birçok açıdan önemlidir. İşyeri arkadaşlığı, çalışanların psikolojik durumunu önemli ölçüde etkileyebilir. Sağlıklı işyeri ilişkileri, çalışanların duygusal ihtiyaçlarını karşılamak, motivasyonlarını artırmak ve genel psikolojik iyi oluşlarını desteklemek için kritik bir rol oynar. İyi işyeri ilişkileri, bireyin genel psikolojik sağlığına, iş memnuniyetine ve iş performansına olumlu etki edebilir. Bu araştırmada çalışanlarda işyeri arkadaşlığının iş yaşamında yalnızlık ve psikolojik iyi oluşa etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2023 yılında Isparta Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışmakta olan 420 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, İş Yeri Arkadaşlığı Ölçeği, İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde nicel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırma verileri SPSS istatiksel paket programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde verilerin normallik dağılımları incelenmiş ve normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Bu verilerin dağılımına uygun olarak analizlerde parametrik istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Araştırma verilerinin karşılaştırılmasında araştırma değişkenleri ile ilişkiler kurulmuş, betimsel istatistikler, yüzde dağılımları, bağımsız örneklem t testi, ANOVA testi ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Çalışanlarda, iş yaşamında yalnızlığın alt boyutu olan sosyal arkadaşlık ile işyeri arkadaşlığının yüksek düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Buna göre sosyal arkadaşlığı yüksek olan çalışanların işyeri arkadaşlığının da yüksek olduğu belirlenmiştir. Kadınların psikolojik iyi oluş ve işyeri arkadaşlığı düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kadınların iş yaşamında yalnızlığın alt boyutu olan duygusal yoksunluk ve sosyal arkadaşlık düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Friendship in the workplace can positively impact employee productivity, motivation, and the overall work environment. Establishing healthy relationships among co-workers and creating a supportive work environment is important in many ways. Workplace camaraderie can significantly affect the psychological state of employees. Healthy workplace relationships play a critical role in meeting employees' emotional needs, increasing their motivation, and supporting their overall psychological well-being. Good workplace relationships can positively influence an individual's overall psychological health, job satisfaction, and job performance. This study aimed to examine the effects of workplace friendship on loneliness and psychological well-being in employees' work lives. The relational screening model, one of the quantitative research models, was used in the research. The sample of the research consists of 420 people working in Isparta Organized Industrial Zone in 2023. Demographic information form, Workplace Friendship Scale, Loneliness in Business Life Scale, and Psychological Well-Being Scale were used as data collection tools in the study. Quantitative data analysis methods were used to analyze the research data. In this context, the research data was analyzed with the SPSS statistical package program. In the analysis, the normality distributions of the data were examined, and it was determined that they showed a normal distribution. Parametric statistical techniques were used in the analysis in accordance with the distribution of these data. In comparing the research data, relationships were established with the research variables, and descriptive statistics, percentage distributions, independent sample t-tests, ANOVA tests, and correlation analyses were used. It has been determined that social friendship, a sub-dimension of loneliness and workplace friendship, are highly related among employees. Accordingly, it was determined that employees with high social friendship also had high workplace friendship. It was determined that women's psychological well-being and workplace friendship levels were higher than men's. Moreover, it has been ascertained that women's level of emotional deprivation, a sub-dimension of loneliness, and social friendship in the workplace are higher than men's.