Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının teknoloji okuryazarlıkları ve dijital vatandaşlıkları arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between technological literacies and digital citizenship of social studies teacher candidates from different variables perspectives
  1. Tez No: 899529
  2. Yazar: AYSİMA DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının teknoloji okuryazarlıkları ile dijital vatandaşlıkları arasındaki ilişkiyi farklı değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Çağımızda teknolojinin hızla ilerlemesi ve dijital ortamın önemi göz önüne alındığında, bireylerin hem teknik becerilerini hem de etik sorumluluklarını geliştirmeleri kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, öğretmen adaylarının bu iki önemli beceri seti arasındaki ilişkiyi anlamak, eğitim stratejilerinin daha etkili bir şekilde tasarlanmasına katkı sağlayabilir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama ve korelasyonel model kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, sosyal bilgiler öğretmen adaylarına veri toplama araçları olarak teknoloji okuryazarlığı ve dijital vatandaşlık ölçeği uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler, öğretmen adaylarının teknoloji okuryazarlıkları ve dijital vatandaşlıkları hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen veriler, bu iki beceri seti arasındaki potansiyel ilişkileri ortaya çıkarmak amacıyla istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Araştırmanın önemli bulgularından biri, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının teknoloji okuryazarlıkları ile dijital vatandaşlıkları arasında negatif yönlü güçlü bir ilişki vardır. Bu sonuç, eğitim stratejilerinin bu iki beceri setini birlikte ele alması gerektiğini ve öğrencilere entegre bir şekilde sunulan eğitimin önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının teknoloji okuryazarlıkları ve dijital vatandaşlıkları arasındaki ilişkiyi anlamak adına değerli bir katkı sunacağı düşünülmektedir. Bu sonuçlar, eğitimcilerin öğrencilere dijital dünyada hem teknik hem de etik olarak güçlü bir şekilde hareket etme becerilerini kazandırmak için daha kapsamlı ve özelleştirilmiş eğitim stratejileri geliştirmelerine yönelik ilham verici bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the technological literacy and digital citizenship of social studies teacher candidates from different variables. Considering the rapid advancement of technology and the importance of the digital environment in our era, it is crucial for individuals to develop both technical skills and ethical responsibilities. In this context, understanding the relationship between these two critical skill sets among teacher candidates can contribute to the more effective design of educational strategies. The research employs quantitative research methods, specifically the survey and correlational model. Within the scope of the study, the technological literacy and digital citizenship scales were administered and evaluated as data collection tools for social studies teacher candidates. These assessments aim to measure the knowledge levels of teacher candidates regarding their technological literacy and digital citizenship. The obtained data underwent statistical analyses to reveal potential relationships between these two skill sets. One of the significant findings of the study is a strong negative relationship between the technological literacy and digital citizenship of social studies teacher candidates. These results emphasize the need for educational strategies to address these two skill sets together and underscore the importance of integrated education provided to students. In conclusion, this research makes a valuable contribution to understanding the relationship between the technological literacy and digital citizenship of social studies teacher candidates. These findings provide an inspiring perspective for educators to develop more comprehensive and tailored educational strategies to empower students to navigate the digital world both technically and ethically.