Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının teknoloji okuryazarlık durumları
Technology literacy status of social studies teacher candidates
- Tez No: 644180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE FAİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının teknolojiye karşı olan bilgilerini ve kullanım durumlarını tespit etmektir. Çalışmada Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının teknoloji okuryazarlık durumlarını belirlemek için Teknoloji okuryazarlık ölçeği kullanılmıştır. Ölçek içeriğinde teknolojik yaşama yönelik beceriler, teknolojinin doğası, tasarlanmış dünya, tasarım, teknoloji ve toplum adı altında 5 kategori bulunmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenim gören öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Nicel bölümün çalışma grubu üçüncü ve dördüncü sınıfta okuyan 832 sosyal bilgiler öğretmen adayıdır. Araştırmanın nitel bölümünün çalışma gurubunu 19 Sosyal Bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Katılımcıların teknoloji okuryazarlık durumları 9 demografik değişkene bakılarak araştırılmıştır. Nitel bölümde katılımcıların teknoloji okuryazarlığı, teknolojinin eğitimle olan ilişkisi ve eğitimde teknolojinin önemi hakkındaki görüşlerini tespit etmek için yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde elde edilen bulgulara göre katılımcıların bütün boyutlarda orta puanın üzerinde olduğu bulunmuştur. Araştırmanın nitel bölümünde elde edilen bulgulara göre katılımcıların genel olarak teknolojik aletler kullanarak eğitim verebileceklerini ve bu oluşturacakları sınıf ortamlarına örnek verirken teknoloji odaklı sınıfların sık sık dile getirmeleriyle kanıtlanabilir. Teknolojinin eğitimde çok önemli olduğunu da etklemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the knowledge and usage of Social Studies teacher candidates about technology. Technology literacy scale was used in the study to determine the technology literacy status of Social Studies teacher candidates. Within the scope of the scale, there are 5 categories: skills for technological life, nature of technology, designed world, design, technology and society. The study group of the study consists of teacher candidates studying in the 2019-2020 academic year. The study group of the quantitative department is 832 social studies teacher candidates in the third and fourth grade. The study group of the qualitative part of the research consists of 19 Social Studies teacher candidates in the third and fourth grade. Technology literacy status of the participants was investigated by looking at nine demographic variables. In the qualitative part, a semi-structured interview was conducted to determine the participants' views on technology literacy, the relationship between technology and education, and the importance of technology in education. According to the findings obtained in the quantitative part of the study, it was found that the participants were above the middle score in all dimensions. According to the findings obtained in the qualitative part of the research, it can be proved by the participants stating that they can generally provide education using technological tools and that the classroom environments they will create will be technology-oriented classes. They also impressed that technology is very important in education.