Haçlı Seferleri sırasında pazar ve ticaret
Market and trade during the Crusades
- Tez No: 899535
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Dünya tarihi açısından önemli sonuçlar doğuran Haçlı Seferleri'nin arka planında yatan en büyük sebeplerden biri ekonomik sıkıntılardır. Kardeşlerini kurtarma gayesiyle hareket eden bir grup halkın, parasızlığın sonucu olarak fakirlik ve sefalete düşmesi, onları yeni ve verimli topraklara ulaşma isteğine iten, dolayısıyla Haçlı Seferleri'ni meşru kılan önemli gerekçelerden biridir. Doğu'nun zengin topraklarına ulaşmak isteyen Batı dünyası, bu darboğazdan kurtulmak için çareyi Haçlı Seferleri'nde görmüştür. Yani başka bir deyişle Batı dünyasını sefere iten ana unsur bu ekonomik güce ulaşma arzusudur. Fakat ne var ki Haçlıların gerçekleştirmiş olduğu seferler beraberinde açlık, kıtlık, susuzluk, ikmal ve iaşe sorunlarına yol açmış; bu durum kendilerini bir taraftan istila ve yağmaya sürüklemiş bir taraftan da ürün alabilecekleri veya satabilecekleri pazar arayışı içine sokmuştur. Çoğu zaman açlık ve susuzlukla baş başa kalan Haçlılar, öyle ki cesetlerin etlerini pişirip yiyecek kadar yoksulluk içine düşmüşlerdir. Ancak yaşadıkları sıkıntılara rağmen sefer faaliyetlerinden geri durmamışlardır. Haçlılar ayrıca topraklarından geçtikleri devletlerle de bir takım anlaşmalar yaparak kendilerine pazar kurma fırsatı elde etmişlerdir. Özellikle Akdeniz'de önemli ticaret şehir ve limanlarını ele geçiren Haçlılar buradan temin ettikleri malları Batı pazarlarına sürmüş ve buradaki halkın Doğu'nun lüks mallarıyla tanışmasını sağlamışlardır. Haçlı Seferleriyle birlikte ele geçirdikleri yerlerde kurdukları ticaret ağlarını genişleten Haçlılar, yardımlarını aldıkları ticaret devletlerine imtiyaz tanımış, zaman sonra bu devletler ticaret alanında söz sahibi olmayı başarmışlardır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest reasons behind the Crusades, which had important consequences for world history, was economic problems. The fact that a group of peoples, acting with the aim of saving their brothers, fell into poverty and misery as a result of lack of money is one of the important reasons that pushed them to want to reach new and fertile lands, thus legitimizing the Crusades. The Western world, which wanted to reach the rich lands of the East, saw the solution to get rid of this bottleneck in the Crusades. In other words, the main factor that pushes the Western world to the campaign is the desire to achieve this economic power. However, the campaigns carried out by the crusaders caused hunger, famine, thirst, supply and food problems; This situation has led them to invasion and plunder on the one hand, and on the other hand, they have been in search of a market where they can buy or sell products. The Crusaders, who were often alone with hunger and thirst, fell into poverty to the point of cooking and eating the meat of the corpses. However, despite the difficulties they experienced, they did not refrain from their expeditionary activities. The Crusaders also had the opportunity to establish a market for themselves by making some agreements with the states through which they passed. The Crusaders, who seized important trade cities and ports, especially in the Mediterranean, drove the goods they obtained from here to the Western markets and introduced the people here to the luxury goods of the East. The crusaders, who expanded the trade networks they established in the places they conquered with the Crusades, granted privileges to the trade states they helped and after time, these states managed to have a say in the field of trade.