Kastamonu Üniversitesi merkezi araştırma Laboratuvarı çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği farkındalık durum tespiti
Occupational health and safety awareness of Kastamonu Ünivesity central research laboratory employees
  1. Tez No: 899559
  2. Yazar: ALİ KÜSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİMAN YÜRÜTEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Merkezi Araştırma Laboratuvarı çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) farkındalık düzeyi ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Kastamonu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı çalışanlarına uygulanmak üzere literatür taraması yapılarak 37 sorudan oluşan ölçek oluşturulmuştur. Bu ölçek 15.01.2024 tarihinde yapılarak daha önce üniversite tarafından Temel İSG eğitimi verilmiş olan 17 çalışana yüz yüze uygulanmıştır. Likert tipi sorulardan oluşan ölçek 5 seçenekli hazırlanmış ve cevaplar;“1-Kesinlikle Katılmıyorum”,“2-Katılmıyorum”,“3-Kararsızım”,“4-Katılıyorum”ve“5-Kesinlikle Katılıyorum”seçeneklerinden oluşturulmuştur. Ayrıca çalışanların sosyo-demografik özelliklerine yönelik sorulara da yer verilmiştir. Ölçek sorularının cevapları tek tek değerlendirilmiş ve sınıf sınır değerlerinin hesaplanmasında; Ortalama Değerlendirme Aralığı (Tunç 2022) dikkate alınmıştır. Elde edilen veriler istatistik analizler SPSS (versiyon 22) paket programı yardımı ile parametrik olmayan tanımlayıcı istatistikler kullanılarak frekans, ortalama ve yüzde analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Buna göre 3,41-5,00 arasın çıkan değerler başarılı 1,00-2,60 arası çıkan değer başarısız kabul edilmiştir. Araştırma kapsamında uygulanan ölçek çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre; çalışanların çoğunluğunun erkeklerden (%70,6) oluştuğu ve çoğunluk yaş aralığının 36-49 (%52,9) olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyete göre sorulara verilen cevaplar arasında istatistiksel olarak fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to measure the level of Occupational Health and Safety (OHS) awareness of Central Research Laboratory employees. For this purpose, a scale consisting of 37 questions was created by reviewing the literature to be applied to Kastamonu University Central Research Laboratory employees. This scale was conducted on 09.01.2024 and applied face-to-face to 17 employees who had previously been given Basic OHS training by the university. The scale consisting of Likert-type questions was prepared with 5 options and the answers;“1-Strongly Disagree”,“2-Disagree”,“3-Disagree”,“4-Agree”and“5-Strongly Agree”options. In addition, questions on the socio-demographic characteristics of the employees were also included. The answers to the survey questions were evaluated one by one and the Average Assessment Range (Tunç 2022) was taken into consideration in calculating the class limit values. The data obtained were evaluated using frequency, mean and percentage analysis using nonparametric descriptive statistics with the help of SPSS (version 22) package program. Accordingly, values between 3.41-5.00 were considered successful and values between 1.00-2.60 were considered unsuccessful. According to the findings obtained as a result of the survey conducted within the scope of the research; it was determined that the majority of the employees were male (70.6%) and the majority age range was 36-49 (52.9%). There was no statistical difference between the answers given to the questions according to gender.