Omurga ameliyatı sonrasında kinezyofobi, ağrı ve özürlülük ilişkisi
Relationship between kinesiophobia, pain and disability after spine surgery
- Tez No: 455280
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu gözlemsel, analitik, kesitsel çalışmanın amacı lomber disk hernisi (LDH) nedeniyle mikrodiskektomi yapılmış hastalarda ağrı ve kinezyofobinin özürlülük üzerine etkisini araştırmaktadır. Çalışmaya son bir yıl içinde bel bölgesinden ilk kez omurga ameliyatı geçirmiş olan, yaşları 18-65 yıl arasında değişen 50 hasta (35 kadın, 15 erkek) alındı. Tüm hastaların sosyodemografik verileri ve hastalık özellikleri kayıt edildi. İstirahatte ve aktivite ile oluşan bel ağrı şiddeti Vizuel Analog Skala (VAS) ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile, bel ağrılarına bağlı özürlülük Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ) ile değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması ve standart sapması 48,6 ± 8,5 yıl, vücut kitle indeksi 27,3 ± 5,1di. Ameliyat öncesi ağrı süresi ortalama 6 yıl, ameliyat sonrası geçen süre ortalama 4 aydı. Disk hernilerinin %48'i L4-5 seviyesinde ve %56'sı ekstrude diskti. Hastaların sadece üçte biri ameliyat sonrası fizik tedavi programına yönlendirilmişti. İstirahat halindeyken ağrı şiddeti düşük iken (2,6 ± 2,1) aktivite ile orta şiddete (5,8 ± 3,1) yükseliyordu. TKÖ puanı 37'nin üzerinde olan kişi sayısı 18 (%36)'di ve bu kişilerin 10 tanesi kadındı. ODI'ne göre 23 (%46) hastanın %20'nin altında yani minimal özürlülüğü vardı, tamamen kısıtlı veya yatağa bağımlı hasta yoktu. Aktivite sırasında oluşan ağrının şiddeti ile TKÖ (rs = 0,321, p=0,008) ve ODI (rs = 0,446, p=0,002) arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulundu. TKÖ ile ODI ortalamaları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki (rs = 0,458, p=0,001) bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada LDH nedeniyle mikrodiskektomi yapılmış hastalarda aktivite ile oluşan bel ağrısı şiddeti ve kinezyofobi arttıkça bel ağrısına bağlı özürlülüğün arttığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this observational, analytic, cross-sectional study is to evaluate the effects of pain intensity and kinesiophobia on disability of patients who had microdiscectomy due to lumbar disc herniation. Fifty (35 female, 15 male) patients within ages of 18-65 years with a history of first spinal operation within final one year were admitted. Sociodemographic and disease characteristics of the patients were recorded. Pain intensity during activity and rest were evaluated by Visual Analogue Scale (VAS), kinesiophobia by Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) and disability due to low back pain by using Oswestry Disability Index (ODI). Mean and standart deviation of age was 48.6 ± 8.5 years, body mass index was 27.3 ± 5.1. Mean pain duration before surgery was 6 years, time since injury was 4 months. Forty-eight percent of the disc herniations were at L4-L5 level and 56% was extruded. Only one third of the patients were referred to a physical therapy programme after surgery. Pain intensity at rest was low (2,6 ± 2,1) whereas it was moderate (5,8 ± 3,1) at activity. The number of patients who had a score of TKS over 37 was 18 (36%) of whom 10 was female. According to ODI, 23 patients had a score below 20% indicating minimal disability, there were no cripled or bed bound patients. A positive significant correlation was found between VAS activity and TKS (rs = 0,321, p=0,008) and ODI (rs = 0,446, p=0,002) scores. Mean TKS and ODI scores were also significantly correlated in positive direction (rs = 0,458, p=0,001). In conclusion, in patients with a history of microdiscectomy due to lumbar disc herniation as the pain intensity during activity and kinesiophobia increase, disability due to low back pain increases.