Kars Yerli ve Terekeme ağzı (Dil incelemesi, metin, sözlük)
Kars Yerli and Terekeme dialect (Language examination, text, dictionary)
- Tez No: 899563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER BAHTİYAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Kars ilinde yaşayan Yerli ve Terekeme Türklerinden derlenmiş anlatılar ile Ahmet Caferoğlu'nun“Doğu İllerimiz Ağızlarından Toplamalar (Kars, Erzurum, Çoruh İlbaylıkları Ağızları)”adlı kitabından alınan bazı metinlerden hareketle Kars ili Yerli ve Terekeme ağızlarının dil incelemesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışma giriş, inceleme, metin ve sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kars ili, Terekeme ve Yerliler, ağız çalışmaları hakkında bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra inceleme kısmı ele alınmış, çalışmada yer alan metinler doğrultusunda Yerli ve Terekeme ağızlarındaki ses ve şekil bilgisi özellikleri tarihi devirlere de değinilerek örneklendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışma genel bir değerlendirmeye tabi tutulmuş, yapılan tespitlere bu kısımda yer verilmiştir. Metin bölümünde ise Kars ili Yerli ve Terekeme ağızlarından derlenen ses kayıtları yazıya aktarılmış ve Ahmet Caferoğlu'nun“Doğu İllerimiz Ağızlarından Toplamalar (Kars, Erzurum, Çoruh İlbaylıkları Ağızları)”adlı eserinden alınan metinler de derlemeye dahil edilerek zengin bir metin bölümü oluşturulmuştur. Son olarak sözlük hazırlanmış ve bölgede kullanılan kelimeler anlamlarıyla birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the language of the Yerli and Terekeme dialects of Kars province with the narratives compiled from the dialects of the Yerli and Terekeme Turks living in the Kars province and with texts quoted from Ahmet Caferoğlu's book titled“Doğu İllerimiz Ağızlarından Toplamalar (Kars, Erzurum, Çoruh İlbaylıkları Ağızları)”. The study consists of introduction, review, text and dictionary sections. In the introduction section, information about Kars province, Yerli and the Terekeme and the studies are given. Then, the review section is taken up and in line whit the texts in the study, the phonetic and morphological features in Yerli and Terekeme dialects are exemplified, by also referring to historical periods. In the conclusion section, the study is subjected to a general evaluation and the findings are given in this section. In the text section, the voice recordings compiled from the Yerli and Terekeme dialects of Kars province were transcribed and a rich text section was created by adding texts from Ahmet Caferoğlu's“Doğu İllerimiz Ağızlarından Toplamalar (Kars, Erzurum, Çoruh İlbaylıkları Ağızları)”. Finally, a dictionary was prepared and the words used in the region are given with their meanings.