Kant'ta pratik aklın önceliğinden pratik felsefenin önceliğine
From primacy of practical reason to primacy of practical philosophy in Kant
  1. Tez No: 899583
  2. Yazar: HAMZA ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN ÇİTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kant, bir ve aynı aklın, teorik bakımdan sınırlı fakat pratik bakımdan belli yetkilerle donatılmış olması durumunu, eleştirel felsefenin muamması olarak adlandırır. Pratik aklın önceliği doktrini bu muammanın çözümüne tekabül eder. Bu çalışma, Kant'ın pratik aklın önceliği anlayışını ve bunun pratik felsefenin önceliğine kadar uzanan daha geniş anlamlarını incelemektedir. Bu çerçevede, pratik aklın teorik akla önceliği ile pratik felsefenin teorik felsefeye önceliği iddialarının dayandığı öncüller analiz edilmektedir. Her ne kadar akıl ve felsefe düzeylerinde pratiğin önceliği geçerliliğini korusa da, bu çalışma, Kant'ın çerçevesinde bu fikirlerin teorik akıl ve felsefenin önceliği ile dengelendiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle tezin temel sorunsalı teorik ve pratik olanın önceliği arasındaki gerilimdir. Bu tezde, pratik aklın ve felsefenin bir önceliği olduğu ortaya konarak, teorik ve pratik olanın aynı zamanda bir denge ve tamamlama ilişkisi içerisinde olduğu ve bunun da Kant'ın pratik-dogmatik metafizik anlayışında somutlaştığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kant identifies the fact that one and the same reason is theoretically limited but practically endowed with certain powers the enigma of critical philosophy. The doctrine of the primacy of practical reason provides the solution to this enigma. This study delves into Kant's understanding of the primacy of practical reason and its broader implications, extending to the primacy of practical philosophy. Within this framework, the premises underlying the claim that practical reason has primacy over theoretical reason, as well as the primacy of practical philosophy over theoretical philosophy, are analyzed. Although the primacy of the practical at the levels of reason and philosophy remains valid, this study seeks to show that these ideas in Kant's framework are balanced through the primacy of theoretical reason and philosophy. Thus, the central problematic of this thesis is the tension between the primacy of the theoretical and the practical. In this thesis, it has been demonstrated that there is a primacy of practical reason and philosophy, while also showing that the theoretical and practical are in a relationship of balance and complementarity, which is embodied in Kant's conception of practical-dogmatic metaphysics.