Kadına yönelik şiddetle mücadelede bir uluslararası sözleşme olarak İstanbul Sözleşmesi ve fesih süreci
The istanbul Convention as an international convention on combating violence against women and the termination process
  1. Tez No: 899605
  2. Yazar: EGECAN SARIYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN CENİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Şiddet, kadın, aile ve toplum karşısında en önemli tehditlerden birisidir. Türkiye'de kadına yönelik şiddetle mücadelenin gerekliliği her alanda vurgulanmaktadır. Bu konuda hem ulusal hem de uluslararası önlemler alınmaktadır. Türkiye hem iç hukuk alanında hem de uluslararası alandaki düzenlemelere uyum sağlama yönünde gelişme göstermektedir. Ulusal ve uluslararası anlaşmaların gereklerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Ancak 2018 yılında yapılan hükümet sistemi değişikliği ile uluslararası sözleşmelerden çekilmenin hukuki usulü değişmiş, cumhurbaşkanına uluslararası sözleşmeleri tek taraflı feshetme yetkisi verilmiştir. 1982 Anayasası'nın dili itibariyle en karmaşık hükmü 90. maddedir. Maddenin dile getirilişindeki dalgalanmalar, uzun süredir belirsizlik oluşturmuştur. Bu belirsizlik, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Hane İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden (“İstanbul Sözleşmesi”) bir Cumhurbaşkanı Kararı'yla ayrılması ve bunun getirdiği tartışmalarla birlikte pratiğe de yansımıştır. Bu sözleşme, Türkiye'de kadına yönelik şiddetle mücadelenin toplumsal cinsiyet anlayışının gelişimi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışmada öncelikle toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve kadına yönelik şiddetin hukuksal, ekonomik ve sosyal yönleri incelenecektir. Ardından, İstanbul Sözleşmesi 'nden çekilme kararıyla birlikte belirginleşen usul tartışmalarının, özellikle bu süreçte öne sürülen argümanlar etrafında değerlendirilmesi ve iç hukuk meselesi haline dönüşmesi analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Violence is one of the most important threats against women, family and society. In Turkey, the necessity of combating violence against women is emphasised in every field. Both national and international measures are taken in this regard. Turkey is making progress towards harmonization with both domestic and international regulations. It tries to fulfil the requirements of national and international agreements. However, with the change in the government system in 2018, the legal procedure for withdrawing from international agreements has changed and the president has been authorised to unilaterally terminate international agreements. Article 90 is the most complex provision of the 1982 Constitution in terms of linguistic integrity. The fluctuations in the wording of the article have created uncertainty for a long time. This ambiguity was reflected in practice with the withdrawal of Turkey from the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence ('Istanbul Convention') by a Presidential Decree and the debates this brought about. This convention is important in terms of the development of a gender understanding of the fight against violence against women in Turkey and the prevention of violence against women. This study will first examine gender-based violence and the legal, economic and social aspects of violence against women. Then, the procedural debates that became evident with the decision to withdraw from the Istanbul Convention will be analysed, especially around the arguments put forward in this process, and its transformation into a matter of domestic law will be analysed.