Networks of exchange in north-central anatolia during the Late-Iron Age and Early Hellenistic period with Komana as a critical node
Geç Demir Çağı ve Erken Helenistik Dönem'de bir kesişim bölgesi olarak İç Anadolu'nun kuzeyi: Stratejik bir nokta Komana
  1. Tez No: 899609
  2. Yazar: AYŞE BATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
İç Anadolu'nun kuzeyinde yer alan bölgede bulunan Tokat sınırları içerisindeki Komana'nın Geç Demir Çağı ve Helenistik Dönem'e tarihlenen yapı katmanlarından gelen kontekstler, öncelikli olarak yerleşimin bulunduğu bölge içerisindeki diğer kentlerle olan ilişkilerini anlamak üzere araştırma kapsamında incelenmiştir. Bu kontekstlerin seramik buluntuları önceliklenmiş olup, bu repertuvarlardan da gerek sayısal, gerek tipolojik olarak diğer seramik buluntularından ayrışan“Bant Bezemeli Sofra Kapları”ile“Hellenistic Color-Coated Ware”olarak adlandırılan ve bükümlü kulplarıyla repertuvarın dikkat çeken bir diğer grubunu oluşturan seramikler çalışılmıştır. Bu çalışma, seramiklerin tipolojik özelliklerinin makroskopik olarak incelenmesine dayanmaktadır. Bu gruplara ait örneklerin benzerleri öncelikle civardaki yerleşimlerin Komana ile çağdaş olan yapı katmanlarından gelen seramik repertuvarlarında araştırılmış olup, elde edilen sonuçlar çalışmanın derinleştirilerek batıda İç Anadolu'ya, Kızılırmak Havzası'na, güneyde Kapadokya ve Kilikya kıyı şeridine, kuzeyde ise Karadeniz'in kıyı kesimine kadar genişlemesine sebep olmuştur. Ancak, Komana'nın doğusu ise ayrı bir çalışma konusu olarak kapsam dışında bırakılmıştır. Ayrıca, seramikler, bu kontekstlerdeki diğer küçük buluntularla birlikte de değerlendirilmiş, deniz aşırı ilişki ağlarının varlıkları üzerinde çalışma derinleştirilmiştir. Seramik verileri üzerinde yürütülen araştırma sonuçları, Geç Demir Çağı ve Helenistik Dönemde bölgeden geçen yolların da araştırma kapsamına alınmasını gerektirmiştir. Komana benzeri seramik verilerinin bulunduğu yerleşimler, Roma öncesi ve Roma Dönemi yolları üzerine oturtulmuş böylelikle mikro ölçekte Komana, daha büyük perspektifte ise İç Anadolu'nun kuzeyinin söz konusu dönemlerdeki ilişki ağlarının tespit edilmesine olanak tanımıştır. Öte yandan, bu coğrafi çalışma Komana'nın hemen her dönemde ana güzergâhlar üzerinde yer aldığını ortaya çıkarmaktadır. Ancak, ileride yapılabilecek olan arkeometrik çalışmalardan elde edilebilecek sonuçlar, bu çalışma ile birleştirilerek bölge dinamiklerinin anlaşılmasına olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Late Iron Age and Early Hellenistic contexts from the occupation layers of Komana, were examined primarily to understand the possible relations with the other settlements within the same region. The pottery from these layers have been the main medium to decipher networks of communication, and thus, the“Banded Ware”and the so-called“Hellenistic Color-Coated Ware”were studied in detail. These sub-groups of the“Fine Ware”category represented a significant portion of the entire assemblage which were distinguished by their distinctive features. This research is based on the macroscopic examination of the typological features of this pottery. Similar examples have been sought for among the occupational layers of the surrounding contemporary settlements, and the obtained results led to the extension of the borders of the scope of this thesis towards the Halys Basin and Central Anatolia to the west, Cappadocia and Cilician littoral to the south, and Black Sea littoral to the north. In an attempt to understand the relations between sites demonstrating similar material culture, the roads that traversed the region during the Late Iron Age and Early Hellenistic Period have been studied in the scope of this research. A network of exchange of traditions, styles, and material culture in general was built by creating maps of roads connecting the sites that indicated close links with Komana. This enabled to see a wider picture of communication and exchange beyond the previously defined regional borders through the centuries. The close geographical study revealed that Komana was situated on the principal arteries throughout the majority of historical periods. The results of future archaeometric analysis can be integrated with this study to elucidate the dynamic relations within the region.