Tohma Çayı'ndaki (Malatya) çözünmüş metallerin kaynakları, kirlilik durumu ve sağlık risklerinin belirlenmesi
Determination of sources, pollution status and health risks of dissolved metals in Tohma Stream (Malatya)
  1. Tez No: 899608
  2. Yazar: ABDULKADİR TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışması, Karakaya Baraj Gölü'nü besleyen akarsular içerisinde önemli bir su potansiyeline sahip olan Tohma Çayı'nda araştırmanın amacına uygun olarak belirlenmiş 13 istasyondan mevsimsel olarak toplanan su örneklerinde 10 metalin (As, Cd, Cr, Co, Cu, Fe, Mn, Ni Pb ve Zn) düzeylerini, mekânsal ve mevsimsel değişimlerini ve potansiyel kaynaklarını tespit etmek ve elde edilen verileri insan sağlığı açısından değerlendirmek için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to determine the levels, spatial and seasonal changes, potential sources and human health risks of 10 metals (As, Cd, Cr, Co, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb and Zn) in water samples collected seasonally from 13 stations in Tohma Stream, which has a significant water potential among the streams feeding the Karakaya Dam Lake.