Gelişen teknoloji destekli fen eğitimine ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher for emerging technology supported science education opinions
  1. Tez No: 899613
  2. Yazar: BETÜL URHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırmanın amacı, gelişen teknoloji destekli fen eğitimi hakkındaki fen bilim-leri öğretmenlerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırma, ülkemizin farklı illerindeki devlet okullarının ortaokul kademesinde görev yapan fen bilimleri öğretmenleri arasından uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 10 fen bilimleri öğretmeni (6-erkek, 4-kadın) ile nitel desen tercih edilerek yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, araştırmacının oluşturduğu ve uzman görüşleriyle şekillenen yarı yapılandırılmış mülakat formu yardımıyla toplanmıştır. Araştırmanın verileri betimsel analiz ve içe-rik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde öğretmenle-rin, teknoloji konusundaki bilgileri, tecrübeleri oranla arttığı görülmüştür. Gelece-ğin belirsizliği öğretmenleri endişelendirse de herkesin merak ve heyecanla gele-ceği düşünülmektedir. Teknoloji ve fen eğitiminin birbirini geliştirerek etkilediği öğretmenlerce belirtilmiştir. Bu sebeple fen eğitimi veren öğretmenlerin teknolojiyi nasıl etkileyebileceklerinin farkına varmaları beklenmiştir. Fen eğitiminde teknoloji konulu müfredatın eksikliği ve güncelleme yapılması gerektiğini belirtmişlerdir. Günümüzde yapılan çalışmalarla müfredat ve kazanımlar güncellense de henüz yeterli olmadığı söylenmiştir. Bu eksikliklerin giderilmesi için neler yapılması ge-rektiğini öğretmenler belirtmişlerdir. Araştırmada günümüz ve gelecek için öğret-men ve öğrenci arasındaki kuşak farkının teknoloji açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Öğretmenler gelişen teknolojilerin var olduğu bir gelecekte hayallerin-de tasarladıkları sınıflarla derslerini nasıl işleyebileceklerinin farkına varmışlardır. Öğretmenler gelecek için tasarlamak istedikleri sınıf düşünceleri ilerde oluşturu-lacak teknolojik sınıflar için fikir verebileceği umulmaktadır. Sınıflarında kullandık-ları teknolojilerle fen eğitiminin hız kazanacağı ve daha kolay bir eğitim verileceği de katılımcılar tarafından belirtilmiştir. Gelişen teknolojilerin olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de olduğu değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin çoğunluğu geli-şen teknolojinin eğitime getireceği değişime hazır olmadıklarını belirtmişlerdir. Bu hazırlıksızlığın neden olduğu ve bunun için takviye bilgilendirmeler ve eğitimlerin gerekli olduğu ifade edilmiştir. Araştırmanın eğitimin teknolojik gelişimine katkı sunacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of science teachers about developing technology-supported science education. The research was conducted by choosing a qualitative design with 10 science teachers (6-male, 4-female) selected by appropriate sampling method among the science teachers working at the secondary level of public schools in different provinces of our co-untry. The data of the research were collected with the help of a semi-structured interview form created by the researcher and shaped by expert opinions. The data of the research were analyzed by descriptive analysis and content analysis. . When the findings of the research were examined, it was seen that teachers' knowledge and experience about technology increased in proportion to their experience. It was stated by teachers that technology and science education imp-rove and affect each other. For this reason, teachers teaching science education are expected to be aware of how technology can affect them. They stated that the-re is a lack of curriculum on technology in science education and that it needs to be updated. Although the curriculum and achievements have been updated with the studies carried out today, it has been said that they are not yet sufficient. Te-achers stated what should be done to eliminate these deficiencies. In the rese-arch, the generation gap between teachers and students was evaluated in terms of technology for today and the future. Teachers have become aware of how they can teach their lessons with the classrooms they envision in a future where deve-loping technologies exist. It is hoped that the classroom ideas that teachers want to design for the future can provide ideas for the technological classrooms that will be created in the future. Participants also stated that science education would accelerate and be provided with an easier education with the technologies they use in their classrooms. It has been evaluated that developing technologies have both positive and negative aspects. The majority of teachers stated that they were not ready for the change that developing technology would bring to education. It has been stated that this is due to unpreparedness and that additional informa-tion and training is required. It is hoped that the research will contribute to the technological development of education.