Application of smoothed particle hydrodynamics in large deformation geotechnical engineering problems
Yüksek deformasyon geoteknik mühendisliği problemlerinde düzleştirilmiş parçacık hidrodinamiği uygulaması
- Tez No: 899638
- Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN TUNCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Geoteknik mühendisliği problemlerinin sayısal hesaplamaları, geleneksel sonlu elemanlar yöntemleriyle ilgili hesaplama zorluklarından dolayı genellikle küçük deformasyonlar varsayılarak yapılmıştır. Bu doktora tezi, Düzleştirilmiş Parçacık Hidrodinamiği (SPH) metodunun geoteknik mühendisliğindeki çeşitli yüksek deformasyon problemlerini çözmek için uygulanmasını araştırmaktadır. Ağsız yapısıyla bilinen SPH yöntemi, geleneksel yaklaşımların sınırlamalarının üstesinden gelerek daha esnek ve doğru bir modelleme çerçevesi sağlar. Bu çalışma, SPH metodunun çeşitli karmaşık geoteknik senaryoların simüle edilmesindeki etkinliğini göstermektedir. Sonuçlar, SPH metodunun yüksek deformasyonları yüksek hassasiyetle ele alma yeteneğini vurgulayarak, geoteknik sistemlerin olağanüstü koşullar altındaki davranışına ilişkin yeni bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geotechnical engineering has traditionally assumed small deformations due to the computational difficulties associated with conventional finite element methods. This PhD thesis explores the application of Smoothed Particle Hydrodynamics (SPH) to address various large deformation problems in geotechnical engineering. The SPH method, known for its mesh-free nature, overcomes the limitations of traditional approaches, providing a more flexible and accurate modelling framework. This study demonstrates the effectiveness of SPH in simulating various complex geotechnical scenarios. The results highlight the capability of SPH method to handle large deformations with high precision, offering new insights into the behavior of geotechnical systems under extreme conditions.