Anksiyete bozukluğu tanılı bireylerde alkol kullanım durumunun erken dönem uyumsuz şemalar ve bağlanma özellikleri ile ilişkisinin incelenmesi
The evaluation of the relationship of early maladaptive schemas and adult attachment styles to alcohol use in individuals diagnosed with anxiety disorder
  1. Tez No: 908381
  2. Yazar: GÖKÇE TELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN ÇAKIR KARDEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Anksiyete Bozukluğu (AB) tanısı olan bireylerde, riskli alkol kullanımı (RAK) olan ve olmayan grupların sosyodemografik özellikler, anksiyete düzeyi, Erişkin Bağlanma Biçimleri (EBB) ve Erken Dönem Uyum Bozucu Şemalar (EDUBŞ) açısından farklılıklarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: AB tanılı 128 birey Michigan Alkolizm Tarama Testi (MATT) kesme puanına (>5) göre iki gruba ayrılmıştır. Sosyodemografik Veri Formu verileri ve Erişkin Bağlanma Biçimleri Ölçeği, Young Şema Ölçeği, Beck Anksiyete Envanteri (BAE) skorları gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: RAK olanlarda çocuklu olma, sigara kullanma, intihar girişimi öyküsü, terk edilme (TE) ve yüksek standartlar (YS) skorlarının RAK olmayanlardan yüksek olduğu; TE ve YS şemalarının RAK'yi arttırdığı; onay arayıcılık (OA) ve kendini feda (KF) şemalarının RAK'yi azalttığı görülmüştür. MATT skorlarının RAK olmayanlarda karamsarlık, OA, cezalandırıcılık şema puanları ile negatif; RAK olanlarda duygusal yoksunluk (DY), başarısızlık, karamsarlık, sosyal izolasyon (Sİ), OA, bağımlılık, TE, dayanıksızlık şema puanları ve BAE skorları ile pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. RAK olanlarda kaygılı bağlanma (KB) puanlarının, duyguları bastırma (DB), kusurluluk ve dayanıksızlık şema puanlarının MATT skorlarını yordadığı bulunmuştur. BAE skorları ile karamsarlık, Sİ, bağımlılık, KF, TE, cezalandırıcılık, dayanıksızlık, YS şema puanları ve KB puanları arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. RAK olan bireylerde bu bulgulara ek olarak BAE skorları ile DY, başarısızlık, OA, yetersiz özdenetim, DB ve kusurluluk şema puanları arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Sonuçlar: AB tanılı bireylerde, riskli alkol kullanımı EBB ve EDUBŞ ile ilişkili bulunmuştur. Özellikle RAK'yi arttırdığı için TE ve YS şemalarının; RAK olanlarda MATT skorlarındaki yüksekliği yordadığı için DB, kusurluluk ve dayanıksızlık şemalarının ve KB'nin öneminin altı çizilmelidir. AB olan bireylerde eşlik eden RAK'yi açıklamada EBB ve EDUBŞ'nin etkisine dair daha geniş çaplı ve uzunlamasına araştırmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the differences between the groups with and without risky alcohol use (RAU) in terms of sociodemographic characteristics, anxiety level, Adult Attachment Styles (AAS), and Early Maladaptive Schemas (EMS) in individuals diagnosed with anxiety disorder (AD). Materials and Methods: A total of 128 individuals diagnosed with AD were divided into two groups based on the Michigan Alcoholism Screening Test (MAST) cut-off score (>5). The scores of the Adult Attachment Style Scale, Young Schema Questionnaire, and Beck Anxiety Inventory (BAI) and the variables of sociodemographic data form were compared between the groups. Results: It was found that the group with RAU has higher ratios of having a child, smoking, suicide history, and higher scores on abandonment and unrelenting standards (US) schemas. It was observed that abandonment and US schemas increased RAU while approval-seeking (AS) and self-sacrifice (SS) schemas decreased RAU. MAST scores were found to be negatively correlated with the scores of pessimism, AS, and punitiveness schemas in the group without RAU and positively correlated with emotional deprivation (ED), failure to achieve (FA), pessimism, social isolation (SI), AS, dependence, abandonment, vulnerability, and BAI scores in those with RAU. Moreover, this study indicates that high scores of MAST can be explained by anxious attachment style (AA), emotional inhibition (EI), defectiveness, and vulnerability. In addition to these variables, a positive correlation was found between BAI scores and ED, FA, AS, insufficient self-control, and EI, defectiveness scores in the group with RAU. Conclusion: It was found that risky alcohol use in individuals with AD is associated with AAS and EMS. TE and YS (since they increase RAU); AA, EI, defectiveness, and vulnerability (since they explain the high MAST scores in those with RAU) should be specifically emphasized. Further large-scale and longitudinal studies are needed to elucidate the impact of AAS and EMS on concurrent RAC in individuals with AD.