Avrupa Birliği ve aday ülkeleri ile ABD'nin iklim değişikliği politikalarının karşılaştırılması
Comparison of climate change policies between the European Union with candidate countries, and the United States
- Tez No: 899685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği (AB) ve aday ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) iklim değişikliği politikalarını kapsamlı bir şekilde karşılaştırmaktadır. İlk olarak iklim değişikliği ve politika yapımı teorileri incelenmiş, sera gazlarının etkileri, iklim modelleri ve ekosistemlere etkileri detaylı olarak ele alınmıştır. Politika döngüsü teorisi, sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve iklim adaleti gibi konular teorik çerçevede irdelenmiştir. Ayrıca, federal ve ulusüstü yapıların iklim politikaları üzerindeki etkileri, ulusal ve uluslararası politikalar arasındaki etkileşimler tartışılmıştır. İkinci bölümde, çevresel stratejilerin kültürel ve yönetimsel dinamikleri üzerine odaklanılmış, AB ve ABD örnekleri üzerinden yönetim yapıları ve çevresel stratejilerin zaman içindeki evrimi analiz edilmiştir. Bölgesel ve kültürel özelliklerin çevre politikalarına etkisi, stratejik ve yönetimsel farklar ile birlikte ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin AB üyelik sürecindeki çevresel yaklaşımları başta olmak üzere, Amerika kıtaları ve Asya kıtasının çeşitli bölgelerindeki çevresel stratejiler incelenmiştir. Bölgesel dinamiklerle uyum, sürdürülebilirlik ve adaptasyon stratejileri ile uluslararası iş birliklerinin politika etkileşimleri değerlendirilmiştir. Son bölümde, AB, aday ülkeler ve ABD'nin iklim değişikliğiyle mücadeledeki politika stratejileri derinlemesine incelenmiş, emisyon azaltma hedefleri, yenilenebilir enerji politikaları ve ekonomik etkinlikler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, sektörel dönüşüm stratejileri, ulaşım, su yönetimi ve iklim adaptasyonu politikaları üzerinde durulmuştur. Tez, iklim değişikliği politikalarının etkinliği ve sürdürülebilirlik potansiyelleri açısından önemli teorik katkılarda bulunarak ulusal ve uluslararası düzeyde politika yapıcılar için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively compares the climate change policies of the European Union (EU), its candidate countries, and the United States (US). Initially, it explores theories of climate change and policy-making, detailing the effects of greenhouse gases, climate models, and their impacts on ecosystems. Theoretical frameworks such as the policy cycle, sustainable development goals, and climate justice are thoroughly examined. Furthermore, the effects of federal and supranational structures on climate policies and the interactions between national and international policies are discussed. In the second section, the focus shifts to the cultural and administrative dynamics of environmental strategies, analyzing the evolution of management structures and environmental strategies in the EU and the US over time. The influence of regional and cultural characteristics on environmental policies, along with strategic and managerial differences, are also considered. The third section reviews environmental strategies in various regions of the Americas and Asia, with a special focus on Turkey's environmental approaches during its EU accession process. The alignment of regional dynamics with sustainability and adaptation strategies, and the interaction of international collaborations with policy, are evaluated. The final section delves deeply into the climate change mitigation policy strategies of the EU, candidate countries, and the US, comparing emission reduction targets, renewable energy policies, and economic activities. Sectoral transformation strategies, transportation, water management, and climate adaptation policies are also highlighted. The thesis makes significant theoretical contributions to the effectiveness and sustainability potential of climate change policies, offering strategic recommendations for policymakers at both national and international levels.