İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ve aile içi ilişkilerinin incelenmesi
Examination of digital game addiction and family relationships of primary school fourth grade students
  1. Tez No: 899684
  2. Yazar: TUĞÇE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇALIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmanın amacı ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ve aile içi ilişkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Nicel boyutta betimsel tarama ve ilişkisel model, nitel boyutta ise durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar için Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Aile İlişkileri Ölçeği, Çocuk Görüşme Formu ve Ebeveyn Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutuna 725 ilkokul 4.sınıf öğrencisi, nitel boyutuna ise dokuz ilkokul 4.sınıf öğrencisi ve ebeveyni tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak dahil edilmiştir. Nicel verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler t Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon ve Bonferroni testleri; nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarında dijital oyun bağımlılığı ile engelleyici aile ilişkileri arasında negatif, destekleyici aile ilişkileri arasında pozitif yönlü ilişki olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin dijital oyun bağımlılıklarında yaş, kardeş sayısı, anne eğitim düzeyi, odaya sahip olma ve aile ile geçirilen zaman değişkenlerine göre anlamlı fark bulunmazken; cinsiyet, algılanan okul başarısı, baba eğitim düzeyi, dijital araca sahip olma ve dijital oyun oynama süresi değişkenlerine göre anlamlı fark saptanmıştır. Engelleyici aile ilişkilerinde cinsiyet, algılanan okul başarısı, anne-baba eğitim düzeyi, dijital oyun oynama süresi ve aile ile geçirilen zamana göre anlamlı fark bulunurken; destekleyici aile ilişkilerinde ise kardeş sayısı, algılanan okul başarısı, anne-baba eğitim durumu, dijital araca sahip olma, dijital oyun oynama süresi, odaya sahip olma ve aile ile geçirilen süreye göre anlamlı fark bulunmaktadır. Görüşmelerde hem öğrenciler hem de ebeveynlerin çoğu dijital oyunların aile içi ilişkileri etkilediği yönünde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine primary school students' digital game addiction and family relationships. For this purpose, explanatory sequential design, one of the mixed research methods, was used. Descriptive scanning and relational model were used in the quantitative dimension, and case study was used in the qualitative dimension. Personal information form, child interview form and parent interview form, Digital Game Addiction Scale for Children, Family Relations Scale were used as data collection tools. 725 primary school 4th grade students were included in the quantitative dimension of the research, and 9 primary school 4th grade students and their parents were included in the qualitative dimension using the random sampling method. In the analysis of quantitative data, Independent Samples t Test, ANOVA, Pearson Correlation and Bonferroni tests; Descriptive analysis was applied to analyze the qualitative data. The results of the study found that there was a negative relationship between digital game addiction and hindering family relationships, and a positive relationship between supportive family relationships. While there was no significant difference in students' digital game addictions according to age, number of siblings, mother's education level, having a room and time spent with the family; A significant difference was found according to the variables of gender, perceived school success, father's education level, ownership of a digital tool and duration of playing digital games. While there is a significant difference in hindering family relationships according to gender, perceived school success, parents' education level, time spent playing digital games and time spent with the family; In supportive family relationships, there is a significant difference according to the number of siblings, perceived school success, educational status of parents, ownership of a digital device, time spent playing digital games, ownership of a room and time spent with the family. In the interviews, most of the students and parents expressed the opinion that digital games affected family relationships.